14 травня відбулося відкриття виставки емалей Олексія Коваля та скульптури Олександра Кузьміна "Пілігрими".
Зустрітись із міфічними царями, стародавніми героями, казковими гігантами, біблійними волхвами, піратами, козаками та іншими нечуваними персонажами запрошує київська галерея "Парсуна".
Відкриття виставки "Пілігрими" у галереї "Парсуна"
«Мистецтво — це казка, це таємниця», — розповідає Олексій Коваль. — «Якщо у живописі, наприклад, усе досить передбачуване, а у офорті закладена, можливо, третя частина неочікуваних ефектів, то робота з емаллю — це 70% несподіванки. Коли освоїш основні секрети техніки, можна навмисно зробити щось не так і, отримавши результати, вибудувати цілу систему від помилки. Емаль — це техніка, яка дозволяє створити таємницю».
Роботи Олексія Коваля у техніці гарячої емалі відрізняються своєрідним графічним підходом. Художник застосовує мідні дошки із попередньо протравленим візерунком. Поєднання заглибленого рельєфу на міді і переливів опуклої напівпрозорої емалі надає роботам Коваля неперевершену оптичну багатовимірність. Поділ дошки на модулі дозволяє обійти обмеження формату, яке накладається порівняно невеликими розмірами муфельної печі. А продумані художні рішення при сегментації форми нерідко додають роботі композиційних акцентів та м’якої пластики.
Артистичне перебільшення вирізняє творчий підхід Олексія Коваля. Художник легко і невимушено поєднує колорити та орнаменти, у своїх емалях використовує інкрустації та скульптурні елементи. Він заповнює квітами антикварні рами, оздоблює старовинні фотографії емалевими окладами, захоплено грається функціональними та декоративними властивостями об’єктів. «Просто я дуже люблю гарні речі», — сміється Олексій. Зовсім не дивно, що першою емалевою пристрастю художника стала орієнтальна тематика, адже, на його думку, краса Сходу полягає саме у надмірності фольклору.
Перші серії емалей Олексія Коваля ("Індія. Портрети", "Тисяча та одна ніч") об’єднані східною тематикою, мандрівним духом та символікою люського ока. Замкнені форми овалу та кола позначають як погляд подорожнього, так і кожен цілісний світ, з яким він зустрічається. У наступних серіях художник займає більш суб'єктну авторську позицію. Від передачі найяскравіших вражень він переходить до творення власних образів та міфів. Серія "Ляльки" завдяки рельєфному трактуванню облич та рук персонажів, відкритим обрисам та виступаючим елементам балансує на межі із малими скульптурними формами.
Мистецтвознавець Марія Скоблікова про Олександра Кузьміна:
"Олександр Кузьмін – майстер своєї справи. Його твори давно зайняли власну нішу у круговороті мистецьких реалій, вирізняючись витонченістю ліній, лаконічністю форм, грою фактур та об’ємів. Велике значення автор завжди приділяє силуету та його мелодійному звучанню. Роботам художника притаманний зовнішній спокій і водночас динамічна, завуальована усередині, бурхлива енергія. Вони несхожі за характером та настроєм, що додатково, влучно підкреслює, улюблена, різна за кольором патина. Метаморфози перетворення творчості майстра можна прослідити проаналізувавши шлях від ранніх творів, яким притаманне живописне, жваве ліплення та витіюватість стрімких ліній, до більш пізніх, в яких узагальненість стриманих форм та пластичність рішень, продиктоване глибинним та подекуди навіть аскетичним забарвленням.
Своєрідний підхід до створення та розкриття образів прихований у здобутому в різних творчих подорожах досвіду, впливу та вражень, що так органічно поєдналися з двома мистецькими школами – харківською та київською, з яких було вихоплено найкраще та перетворено у самобутню, властиву художникові манеру виконання. Майстер з артистичною легкістю працює у різних жанрах, з різними матеріалами, сміливо експериментуючи на численних міжнародних пленерах, симпозіумах тощо.
Результатами багатьох з них постають перед нами виставкові проекти на яких можна побачити і одразу впізнати твори Олександра. В нього кожна робота, кожний герой має свою унікальну історію, яку крізь магію матеріалів розкриває перед нами митець. Образи наче з’являються з інших світових та часових вимірів, залишаючись назавжди у мистецькому просторі сьогодення".
Виставка працює до 14 червня за адресою: Київ, вул. Хорива, 43, галерея "Парсуна".
Фотографії Андрія Павлюка та галереї "Парсуна".