«Моя бабця каже, що я бурлака, бо постійно подорожую світом, - розповідає про себе польський фотохудожник Макс Скшечковскі (Maks Skrzeczkowski). – Був я у країнах за семи горами, за семи морями; у князівствах, королівствах, царствах; дуже екзотичних – і чарівних, і небезпечних. Але з поміж усіх є одна країна, де життя відмірює інший час – це Індія».
Дійсно, в силу своєї історичної, культурної і соціальної специфіки ця країна привертала увагу і вражала, перш за все, творчих людей європейської мистецької і світоглядної традиції. Не оминуло зачарування нею і Макса. Та попри це, його роботи не можна визначати тільки як екзотичні, хоча він тонко і точно передає атмосферу культових уявлень народів Індії, їх сприйняття світу і свого життя через призму міфології і релігії. Індійські традиційні філософія і мистецтво завжди звертали свої погляди на те, що було на початку буття і буде після його кінця, і на те, що стоїть вище явищ. Цей метафізичний фон робить швидкоминучі події поза звичним плином часу – феномен, який Максу у своїх роботах вдалося зафіксувати. Фото пана Скшечковського являють погляд художника, для якого внутрішнє життя, психологічні мотивації об’єкта його мистецтва – людини – є надцікавими і надважливими. Саме тому на виставці представлені репортажні фотопортрети і жанрові сцени з повсякденності. Фотограф представляє нам індивідуальність в антуражі правічних (дуже колоритних для нас) костюму і побутових деталей, на яких він акцентує увагу глядача.
Слід зазначити, що виразна багатомовність деталей є композиційною особливістю робіт Макса. Так само, як колір є одним з основних виразних засобів у розкритті сюжету світлини. Загалом, кожен його кадр довершений: з нього нічого не можна забрати і нічого не можна додати, не змінивши при цьому зміст. Це стосується не тільки його індійських фотонотатків, а творчості в цілому.
Інтереси і діяльність Макса Скшечковського не обмежуються лише фототворчістю. Наразі він – репортер журналу «Лайф», магістр мистецтв, викладач Інституту культурознавства Люблінського університету ім. Марії Склодовської-Кюрі, координатор проекту «Академія фотографічних відкриттів» при Люблінському культурному центрі, є організатором численних фотографічних імпрез та шоу. Його творчість була представлена на більш ніж сорока персональних виставках у Польщі, Франції, Нідерландах, Греції, Індії, Україні.
З нашою Батьківщиною митця пов’язують давні дружні стосунки: починаючи з 2004 року (він був у якості міжнародного спостерігача за другим туром президентських перегонів), Макс відвідав Україну з різними місіями понад десяток разів. Цього року він працював у зоні проведення АТО, бо вважає, що світ має знати об’єктивні реалії цієї війни. Зафіксовані ним на Сході образи і події стануть сюжетом його наступної виставки. І хочеться надіятись, що глядачі знову зустрінуться з талановитим фотохудожником, людиною небайдужою, з активною громадянською позицією, саме в Києві, в Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького.
Виставка триватиме з 30 вересня по 19 жовтня 2015 р.
за адресою: вул. Саксаганського, 97 (музей Лесі Українки).
Тел.: 044 289 16 51, 044 288 06 18.