Наверх
Меню
Меню
Новость
29/09
Iнсталяція «Древо життя» ОКСАНИ ЧЕПЕЛИК Острог, Рівненська область
in art 3.jpg
in art 3.jpg

Iнсталяція «Древо життя» ОКСАНИ ЧЕПЕЛИК Острог, Рівненська область

В контексті 75-річчя однієї з трагічних сторінок історії Голокосту в Україні - масового вбивства євреїв 29 - 30 вересня 1941 року у Бабиному Яру в Києві варто згадати інсталяцію «Древо життя» Оксани Чепелик, реалізовану 17 вересня 2016 року у  Великій Синагозі міста Острог, Рівненської області в рамках проекту “Міфологема міста” / “Метамісто”.

 

Iнсталяція «Древо життя»

ОксанА Чепелик

Острог, Рівненська область

17 вересня 17:00 Велика Синагога

 

Аби привернути увагу до Великої Синагоги в Острозі, однієї з найстарших в Східній Європі, побудованої в XV столітті реалізується інсталяція Оксани Чепелик «Древо життя». Костянтин Острозький 1576 року заснував тут славну Острозьку академію, зібрав у ній видатних науковців і педагогів. В Острозі також працював Іван Федоров, що видав свої найвідоміші книги, «Буквар» та Острозьку Біблію і т.і.

 

В Острозі жили українці, євреї і татари. З початку XIX століття і до 1941 року більшість населення були євреї. У 1921 році чисельність єврейського населення Острога склала 7991 осіб (при загальній чисельності городян — 12 795), в 1939 р. — 10 500.

3 липня 1941 року — німецько-гітлерівські війська окупували місто. Єврейське населення Острога в цей час становило 9,5 тис. осіб.

4 серпня 1941 року в лісах під містом було знищено 3000 євреїв, під час наступної акції 1 вересня було вбито ще 2,5 тис. осіб.

15 жовтня 1942 року в околицях міста від рук німців було знищено близько трьох тисяч чоловік — всі що залишилися в Острозі євреї.

 

В інсталяції у внутрішньому просторі Великої Синагоги нитками створюється структурна павутина-плутанина, що відсилає до кабали.

Кабала́ (івр. קַבָּלָה‎, «одержання, прийняття, переказ») — духовне містично-філософське вчення юдаїзму, основними джерелами якого вважаються юдейські релігійні книги Йєцира, Багир, Зоар і писання Арі (рабина Іцхака Лурія Ашкеназі, відомого як Арізаль); це теософське вчення з вираженими елементами містики і магії (теургії).

Найбільш древнім джерелом кабали є книга "Сефер Йєцира", ймовірно складена в II столітті н. е. рабином Аківою (за іншими даними в XVI ст. н. э.). На думку ж кабалістів, книга було написано в XVI - XVII ст. до н. е. прабатьком Аврамом. У книзі вперше згаданий специфічний для кабали термін сфірот, за допомогою яких Бог творить світ, а також зафіксовано символічне тлумачення літер єврейського алфавіту.

 

У "Багирі" міститься вчення про десять Сфірот. Розглядається поняття гилгул (перевтілення). Воно використовується для пояснення проблеми існуючої несправедливості і того, чому страждають і народжуються каліками навіть безневинні немовлята. Інші теми "Багира" торкаються інтерпретації літер єврейського алфавіту. Числа також відіграють в книзі "Багир" дуже значну роль. Найважливіше одкровення "Багира" - різні імена Всевишнього (§ 112). У "Багирі" також міститься вчення про Цимцум, тобто про самостискання Божественного Світла, але це подано в начерку.

"Писання Арі" - ця книга стала другою важливою книгою після "Книги Зоар". Книга Ец Хаім ("Дерево Життя") є однією з найбільш значимих частин "Писань Арі".

У основі Лурианской каббали лежать чотири ідеї: цимцум (скорочення Бога), швират келим ("розбиття посудин" первинного творіння), клипот (зло як зворотна сторона божественного світу) і тиккун (виправлення світу за допомогою реінкарнацій-"гилгулим" і об'єднань "іббур").

 

Саббатиніанська кабала: По-перше, прибічники цього напряму стверджували, що Месія вже прийшов, тому настав час свободи і ритуального порушення заповідей. Сходження в глибини зла - це складова частина Божественного сходження (еманацій).

Хасидизм, цілком сприйнявши кабалістичну картину світу, повернув її до людини: існує переказ про те, як хтось запитав Великого Магіда: "В чому головне відкриття Вашого вчителя Баал-Шем-Това"? Той відповів: "В тому, що сфірот поміщені в людину"

Мистецька інсталяція відсилає до кабалістичного "Дерева життя" з десятьма Сфіротами і 22 єврейськими літерами, як вони були присутніми в Сефер Йєцира (Книга Творення).

У першій главі розповідається про сфірот, а в інших п'яти - про значення окремих літер в процесі творіння. Далі в тексті розглядаються 22 літери єврейського алфавіту в їх зв'язку з творінням. Комбінації "основних літер" містять в собі корені усіх речей, а також протилежність між добром і злом (онег ве-нега). Букви розділяються на три групи:

 

три матері (2-3 гл. - ש; א ;מ - мем, алеф, шин) - ними було створено повітря, воду і вогонь у світі; три стани у світі спека, холод і заспокоєння, а також в душі чоловіка і жінки - голова, живіт, тіло.

сім подвійних (4 гл. - ב,ג,ד,כ,פ,ר,ת - тав, реш, пе, каф, далет, гімель, бети) - сім планет Сонячної системи, сім днів творіння. Наприклад, бети - Сатурн, гімель - Юпітер, далет - Марс, каф - Сонце, пе - Венера, реш - Меркурій, тав - Місяць.

12 простих (5 гл. - ה,ו,ז,ח,ט,י,ל,נ,ס,ע,צ,ק, - куф, цади, эйн, самех, нун, ламед, йод, тет, хет, зайн, вав, хе) - 12 сузір'їв зодіаку, 12 місяців. Наприклад, ламед - Весы, йод - Діва, тет – Лев.

Кабала розкриває таємний сенс тори, яку розглядають як глибокий містичний код.

У статті «Суть науки Кабала» Юда (Єгуда) Ашлаг (відомий під псевдонімом Бааль Сулам) визначив науку Кабалу, як:

«Причинно-наслідковий порядок сходження духовного коріння, що підкоряється постійним і абсолютним законам, які зв'язані між собою і направлені на одну піднесену мету, звану «розкриття Творця Його творінням в цьому світі».

 

Якщо павутина апелює до забуття, то структура інсталяції “Древо життя” звертається до творення і життя. І якщо в Острозі колись мирно жили українці, євреї і татари, то це актуальна модель для наслідування сьогодні. І вектор інсталяції спрямований у майбутнє до мирного співжиття.

 

Фото Віктор Пушкар.

комментарии
ТОП Новость
28/11

Voloshyn Gallery бере участь у ярмарку Untitled Art Miami Beach. Untitled Art - це міжнародний ярмарок сучасного мистецтва, заснований у 2012 році, який фокусується на кураторському балансі та цілісності ...

28/11

Voloshyn Gallery представляє стенд на арт-ярмарку NADA Miami. New Art Dealers Alliance (NADA), некомерційна організація, що займається культивуванням, підтримкою та просуванням нових голосів в сучасному ...

Календарь
02/12

2 грудня 2021 року о 16. 00 у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкривається виставка авторської ляльки Ярослави Рассаднікової «Невигадані історії».  Виставкова ...

03/12

З 3 по 12 грудня у найстарішій книгарні Києва "Сяйво книги" пройде персональна виставка Анни Пономаренко «Небо в хмарах». Експозиція складається з одноіменної серії робіт «Небо ...

16/12

Напередодні Різдва Art People.Space запрошує в арт-подорож до яскравого казкового Парижу. Організатори туру проведуть усіх бажаючих через різні епохи та напрямки від Античності до Сучасного мистецтва, ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **