Наверх
Меню
Меню
Событие
01/12
Виставка «Обличчя 1970-х» в Національному художніьому музеї України
40.О.Голуб.Розмова на кухні.П.,о.,50х70, 1977.jpg
40.О.Голуб.Розмова на кухні.П.,о.,50х70, 1977.jpg

Виставка «Обличчя 1970-х» в Національному художніьому музеї України

1 грудня о 18.00 в Національному художніьому музеї України під час  відкриття виставки  «Обличчя 1970-х» відбудетьсядо  церемонія передачі до фондів музею 18 робіт українських художників-семидесятників і презентація книжки Олени Голуб «Свято непокори та будні андеграунду»

Церемонія передачі буде проходити за участі генеральної директорки НХМУ Юлії Литвинець, завідуючої відділу мистецтва ХХ – початку ХХІ століть НХМУ Оксани Баршинової, художників Олени Голуб, Віктора Хоменка, Миколи Залевського, вдови художника Олександра Костецького Ольги Козловської.

Фонди мистецтва ХХ століття Національного художнього музею України поповнюються цінними мистецькими творами, важливими для повного представлення в музейній колекції українського мистецтва 1970-х років.

З 1 по 10 грудня в аванзалі музею експонуватиметься виставка «Обличчя 1970-х», на якій представлені роботи художників-семидесятників, що за радянських часів працювали в андеграунді. «Обличчя 1970-х» —  своєрідний ремейк тогочасних виставок (тоді вони проходили по квартирах і тимчасових невиставкових приміщеннях Києва), присвячений, зокрема, 40-річчю виставки «Рух» (1977). Принагідно видавничий дім «Антиквар» презентує книгу Олени Голуб «Свято непокори та будні андеграунду», в якій учасниця тих виставок  розповідає про художників Миколу Трегуба і Вудона Баклицького, про київське мистецьке середовище 1970-х.

 Микола Трегуб. «Портрет літератора».

Існування у радянські часи паралельного — волелюбного й політично незаангажованого — мистецтва, яке виходило за рамки канонів соцреалізму, мало велике значення для подальшого розвитку українського мистецтва, попри те, що кількісно його було значно менше за офіційне.

Назва проекту «Обличчя 1970-х» акцентує увагу глядача на важливій для опозиційного мистецтва світоглядній проблемі: художники передусім переймались збереженням людської індивідуальності в умовах колективістського нівелювання. Тому вони приділяли особливу увагу портретному жанру, насичуючи його експресією та сюрреалістичними алюзіями. Такими є портрети й жанрові композиції Миколи Трегуба (1942-1984).

 Микола Трегуб. «Ірен».

Друзі художника передають до колекції музею 13 живописних і графічних робіт Трегуба. Серед них є й ті, котрі пережили арешт квартирної виставки мистця органами КДБ у 1978 році. Та подія нанесла Трегубу значну моральну травму, яка вплинула на його подальше життя: в 1984 році художник наклав на себе руки. Визнання Миколи Трегуба відбулося з великим запізненням, і зацікавленість до творів майстра дедалі зростає.

 

На виставці вперше за останні 25 років експонується картина Вудона Баклицького «Економіка» (1942-1992) з фондів НХМУ. Художник створив її в останній рік свого життя, коли його цікавили глобальні проблеми людської цивілізації. У картині, яку можна вважати програмною, автор ніби полемізує з основним постулатом марксизму про примат соціально-економічного фактору.

 Микола Трегуб.  «Композиція»​.

Ще один представник неформального мистецтва 1970-х — Олександр Костецький (1954-2010), син відомого художника Володимира Костецького, автора знаменитої картини «Повернення з фронту». Роботи батька давно експонуються в НХМУ, а твори сина потрапляють в колекцію музею вперше - здебільшого вони зберігаються у США (Zimmerli Art Museum, Нью Джерсі) та в інших країнах, де художник мешкав і виставляв свої роботи. Костецький-молодший у своїх картинах створив особливий фантастичний світ, який навіює медитативний спокій, і парадоксальним чином є ніби своєрідною аналогією до образів з фільму «Зоряні війни» Джорджа Лукаса. Вдова художника Ольга Козловська передає до музейної колекції два аркуші його графіки.

Олена Голуб (1951 р. н.) дарує музеєві три свої картини кінця 1970-х — «Розмова на кухні», «Портрет інженера», «Портрет Белли Ахмадуліної». З андеграундних виставок почався її творчий шлях, що привів художницю до захоплення медіа-артом. Нині вона —  двічі лауреатка міжнародного конкурсу «Матрікс» (Угорщина) та учасниця виставок у Канаді, Південній Кореї, Німеччині.

Олена Голуб.  «Розмова на кухні». 

Віктор Хоменко (1957 р. н.) з 1970-х років також брав участь у неофіційних виставках разом із Миколою Залевським, Миколою Кривенком, Олександром Костецьким та іншими. Він часто експериментував з різними техніками й епатажними сюжетами. Робота «НЛО над селом» —  вишивка за малюнком —  вдало поєднує традиційність та сучасність. Нині він плідно працює як живописець, створює гостросюжетні, сповнені напруги композиції, що експонуються в багатьох країнах світу.

Віктор Хоменко. «НЛО над селом».

Крім живописних і графічних робіт, на виставці також представлені фотографії тих часів, на яких зокрема можна побачити фрагменти виставок 1970-х, художників і глядачів. Ретельно зібраний архів творів мистців-семидесятників показаний у форматі слайд-шоу.

 

 

 

 

комментарии
Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **