ЕРНСТ БАРЛАХ – КЕТЕ КОЛЛЬВИЦ. ДОЛАЮЧИ МЕЖI IСНУВАННЯ
Виставка у Національному художньому музеї України в Києві та проект face art – face future
23 лютого – 1 квітня 2018 року
Під патронатом посла Німеччини в Україні доктора Ернста Райхеля
Ернст Барлах (1870–1938) і Кете Колльвіц (1867–1945) – двоє всесвітньо відомих митців – повертаються в культурний регіон, до якого тяжіли душею, і який помітно вплинув на їхню творчість. Роботи, представлені на виставці, порушують основні проблеми людського буття, які турбують нас до сьогодні.
В 1906 році Ернст Барлах здійснив поїздку до України, під час якої віднайшов ті теми, що визначили його подальшу творчість. Впродовж двох місяців подорожі з Києва до Харкова він сформулював ідею базової метафізичної диспозиції людини між «небом і землею». У той час гасла на кшталт «Нова людина», «Новий світ» та «Нова ера» стали в європейській літературі і мистецтві лейтмотивом переходу від XIX до XX століття, і втілилися в творчості цих німецьких експресіоністів.
Спочатку Кете Колльвіц присвячувала свої роботи конкретним суспільним ідеалам. У центрі її уваги перебувають люди, які опинилися на узбіччі прогресу, живуть у злиднях і кожен день борються за виживання. Через реалістичні та ненав’язливі образи вона хотіла змінити реальність, не бажаючи миритись з соціальною несправедливістю.
Якщо Кете Колльвіц присвятила свою творчість проблемам, пов’язаним з конкретними соціальними умовами у новому індустріальному світі, Ернста Барлаха можна розглядати як "сучасного містика". Людські фігури Барлаха втілюють загальні стани існування людини і відображають духовність поза буденним життям. Художник у своїх творах піддає сумнівам посилення матеріалізму та егоцентричну спрямованість сучасного світу.
Однак і Ернст Барлах, і Кете Колльвіц бачили своїм завданням зміну суспільства, відповідно до власних гуманістичних ідеалів. У досягненні миру в першій третині ХХ століття, безумовно, була і їхня величезна заслуга. І сьогодні вони є незамінним голосом німецької культури минулого століття. Їхні твори ясно відповідають на нагальні питання про умови існування людини, і є зрозумілими в усьому світі. Порушені ними питання ще не вирішені, і сьогодні перед нами стоїть великий спільний виклик: як знайти шлях до мирного, справедливого і стабільного співіснування в сучасному світі?
Виставка «Барлах - Колльвіц» - це не лише експорт творів німецького мистецтва першої половини двадцятого століття на тимчасову виставку до іншої країни. Це платформа для актуального діалогу про минуле і сьогодення Європи. Проведення такого діалогу є основною метою арт- проекту для молоді face art - face future, що супроводжує виставку.
Проект face art - face future
Для сучасних молодих людей епоха Колльвіц і Барлаха - епоха, в яку було закладено фундамент сьогоднішнього світу – є дуже далекою.
Які питання викликатимуть у молодих людей̆твори цих авторів?
Які цінності не втратили своє значення і сьогодні?
Чи залишаються значущими й досі поняття буття та якості людського існування – чи усе зводиться лише до користолюбства і споживання?
Що розуміли під становленням і розвитком Ернст Барлах і Кете Колльвіц, і що вкладаємо в поняття «сталий розвиток» ми?
Якщо задати ці питання самому собі, то стане очевидним, що твори двох авторів не залишаються частиною минулого - навпаки, вони зберігають свою актуальність й досі.
У чому суть проекту face art - face future?
Навчання посланців виставки: починаючи з 24 лютого 2018 року 20-24 молодих людини пройдуть курс інтенсивного навчання у Національному художньому музеї України в Києві і стануть посланцями виставки «Ернст Барлах - Кете Колльвіц. Долаючі межі існування».
Дві групи посланців вирішуватимуть наступні завдання в рамках курсу, розрахованого на 25 годин:
Перша група посланців виставки під керівництвом музейних педагогів і незалежних експертів у сфері мистецтва з Києва та Гамбурга розробить креативні комунікативні концепції і стратегії медіації в сфері мистецтва, щоб провести серію екскурсій-дискусій по виставці «Ернст Барлах - Кете Колльвіц. Долаючи межі існування» і розкрити широкому загалу ретроспективне і сучасне значення творів Барлаха і Колльвіц. Екскурсії і інші заходи, розроблені посланцями виставки, пройдуть в Національному художньому музеї України з 3 березня по 1 квітня 2018 року.
Друга група посланців виставки під керівництвом сучасних відеохудожників Юлії Голуб, Юрія Кручака (Україна), Арне Лезекана і Аріани Бетузі-Хук (Німеччина) створить власний мистецький проект, черпаючи натхнення в роботах Барлаха і Колльвіц та розробляючи власні теми.
Крім того, група відеохудожників вирушить у триденну подорож до Харкова по слідах Ернста Барлаха, щоб порівняти питання минулого з питаннями майбутнього. За допомогою своїх смартфонів посланці виставки «Ернст Барлах – Кете Колльвіц. Долаючи межі існування» створять близько 10-12 відеоінсталяцій з посланнями про сьогодення і майбутнє, що будуть представлені на власній виставці. Посланці виставки проведуть презентацію робіт, розкажуть про свою взаємодію з творами Барлаха і Колльвіц, поділяться своїми ідеями і уявленнями в діалозі із зацікавленою публікою.
Виставка відеоінсталяцій face art - face future буде представлена в галереї BURSA Gallery Kyiv (2 - 4 березня 2018 року).
Вхід безкоштовний.
Програма розрахована на молодих людей у віці від 16 до 20 років.
Навчання безкоштовне, учасники не несуть жодних фінансових і матеріальних зобов'язань.
Після успішного завершення курсу посланці виставки отримають сертифікат участі у програмі. Концепція: Товариство Ернста Барлаха, Гамбург Товариство Ернста Барлаха в Гамбурзі підтримує роботу двох власних музеїв, а також є організатором виставок Ернста Барлаха, класичного модерну і сучасного мистецтва в Німеччині і за кордоном.
Починаючи з 2009 року в рамках програми Barlach GoYoung Товариство Ернста Барлаха організовує освітні проекти у сфері музейної педагогіки, а також проекти-діалоги. Навчальну програму товариства пройшли вже більше сотні молодих музейних посланців, котрі в свою чергу продемонстрували більш ніж тисячі підлітків, як актуальні питання культури і суспільства знаходять відображення в мистецтві.
Виставка «Ернст Барлах - Кете Колльвіц. Долаючи межі існування» реалізована Товариством Ернста Барлаха в Гамбурзі у співпраці з Національним художнім музеєм України в Києві.
На виставці представлені експонати з колекцій Інституту міжнародних відносин (ifa) у Штутгарті, Музею Ернста Барлаха у Веделі та Ратцебурзі, а також з приватних колекцій.
Програма face art - face future реалізована Товариством Ернста Барлаха в Гамбурзі у співпраці з Національним художнім музеєм України, Goethe-Institut в Україні і арт-галереєю BURSA в Києві.
Виставка «Ернст Барлах - Кете Колльвіц. Долаючи межі існування» і програма face art - face future реалізовані за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини