Наверх
Меню
Меню
Событие
20/04
Юрій Єгоров. На яскравому сонці в Національний художній музей України
fullsizeoutput_535.jpeg
fullsizeoutput_535.jpeg

Юрій Єгоров. На яскравому сонці в Національний художній музей України

В історії українського мистецтва ХХ століття ім’я Юрія Єгорова (1926-2008) завжди згадується мимохідь. Однак масштаб його особистості, значний творчий доробок, вплив на наступні покоління одеських художників спонукають говорити про Єгорова як про одну з ключових фігур українського мистецтва другої половини ХХ століття. Учень одного з вцілілих після радянських репресій “одеських парижан” Теофіла Фраєрмана, Єгоров невдовзі і сам став орієнтиром для колег та послідовників, еталоном майстерності.

Юрій Єгоров, портрет, фото.

Для покоління одеських художників-нонконформістів Юрій Єгоров був учителем, хоча й викладав в Одеському художньому училищі ім.Грекова лише кілька років наприкінці 1950-х. У нього вчилися незалежності, сміливості бути собою в мистецтві, до нього приходили за допомогою і розрадою. Понад півстоліття він залишався беззаперечним гуру, і вдихнув життя у термін “одеська школа”, в якому поєдналися традиції південно-руського малярства і модернізму.

Юрій Єгоров. Човен на лімані, 1986.

Юрій Єгоров вчився в Ленінградському державному інституті живопису, скульптури та архітектури ім. І. Рєпіна, потім у Вищому художньо-промисловому училищі ім. В. Мухіної. У 1955-му повернувся до Одеси, і більше ніколи не залишав місто надовго. З кінця 1950-х років Єгоров впродовж десятиліття перебував під впливом “суворого стилю” і створив кілька знакових робіт у цій манері — наприклад, “Солдати Жовтня” (1957) і “1918 рік” (1968). Але поступово південні, морські пейзажі, портрети й метафізичні натюрморти витісняють революційну тематику і надовго стають для художника основними жанрами.

Стриманий, однак темпераментний і барвистий живопис Єгорова вочевидь не відбувся б деінде. Саме Одеса з її повсюдною морською стихією, сліпучим полуденним сонцем та провінційною віддаленістю від соціально-політичних зрушень стала тлом для чисельних робіт художника. Чи він працював на пленері (дуже любив малювати під відкритим небом), чи в майстерні, яка до нього належала Петру Нілусу, Єгоров трактував форми відсторонено, вдавався до узагальнення, відсікав усе другорядне, досягаючи таким чином монументальності зображуваного, виходячи на рівень знаку. Єгоровське море – величне, стале, з фірмовим круглим небокраєм. Міцні фігури дівчат і юнаків на його полотнах вкриті бронзовою засмагою. Він шукав у навколишньому світі вічну красу, вищу сутність, неперевершеність природи, які людина може відчути, але яких не здатна досягнути.

Юрій Егоров. Шана кубізму, 2008.

У трьох виставкових залах Національного художнього музею України експонуватимуться живописні роботи Юрія Єгорова кінця 1950-х – середини 2000-х років. А також малюнки, ескізи, гіпсові моделі, гобелен. Фотографії, документи й відеохроніка — з архівів доньки художника Ірини Єгорової, останньої дружини Тетяни Псковітіної, художника Віктора Маринюка та колекціонера Анатолія Димчука.

Кураторка — Катерина Філюк

Виставка триває з 20 квітня до 27 травня

Громадська організація Фонд ім. Ю. М. Єгорова заснована в Одесі в 2013 році з метою популяризації та дослідження українського візуального мистецтва, збагачення та урізноманітнення арт-простору України. Основним завданням Фонду є дослідження та популяризація одеського модернізму й зокрема творчого доробку визначного українського художника другої половини ХХ століття Юрія Єгорова. Також Фонд фокусує увагу на потужному самобутньому художньому рухові 1960-1980 років — “одеському нонконформізмі”, пов’язаному з творчістю Єгорова. Юрій Єгоров завжди був дотичний до руху одеських нон-конформістів, виступав
у ролі старшого колеги і співрозмовника й суттєво вплинув на молодих художників кількох наступних поколінь. Серед основних напрямів діяльності Фонду: каталогізація й оцифрування творів та архіву Юрія Єгорова, організація виставок, підготовка та друк публікацій, присвячених Єгорову та одеським нон-конформістам.

комментарии
Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **