За підтримки Посольства Литовської Республіки в Україні та за участю Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні пана Марюса Януконіса у День Литовської Держави, 6 липня 2018 року, галерея "КалитаАртКлуб" презентує виставку ювелірних виробів «Голоси та предмети регіону Жямайтія» литовської мисткині Еґлє Чєяускайтє-Ґінталє.
Проект реалізовано Посольством Литовської Республіки в Україні, ГО "Міжнародний інститут культурної дипломатії" спільно із Інститутом культури Литви, галереєю "КалитаАртКлуб" та portaArtis.
Д-р Юргіта Лудавічєнє про "Голоси предметів Еґлє Чєяускайтє":
"Іноді про найважливіші у житті речі не можемо сказати словами. Іноді досить довго навіть і не знаємо, що саме для нас у житті найважливіше. Іноді і це розуміння, і ця важливість застають зненацька – і тоді вже нічого не можна робити, лише говорити і слухати. Слухати предмети, і через них почути себе. І розмовляти предметами. Еґлє Чєяускайтє-Ґінталє вже давно сформувала своєрідний впізнаваний власний стиль. Вже давно має своє – заслужено зароблене – місце на мапі литовського мистецтва металу.
Восьма особиста виставка художниці «Голоси та предмети регіону Жямайтія» насправді говорить предметами. І предмети заговорили. І почали розмовляти самі. А через них говорить Еґле Чєяускайтє-Ґінталє. Говорить так відверто, так особисто і разом з тим - так предметно, відчутно і реально, як ніколи раніше не говорила.
Ті, хто хоча б одного разу поховали когось рідного, знають: предмети живуть набагато довше, ніж людина. Людини вже давно немає, а її черевики, сумочка чи хустинка все ще висять у шафі, все ще спиняєшся поглядом на бабусиних окулярах, все ще зберігаєш мовчазну брошку. Пізніше розумієш, що сáме вони тобі кажуть – і це набагато більше, ніж можна було сподіватись. Що колись важливі для інших буденні предмети якимось неназваним чином все ще зберігають свою важливість, ще більше - зберігають не лише свою сутність, але й частинку тих, хто цими предметами користувався. Предмет – це набагато більше, ніж просто предмет. Предмет отримує голос, точніше, він завжди говорить, але треба у собі знайти ту частину, яка вміє його почути. Е. Чєяускайтє прислуховується до предметів, їх відроджуючи, відновлюючи, перетворюючи на ювелірні об’єкти, надаючи їм нового вигляду і залишаючи старі голоси.
Умберто Еко вустами Вільяма Баскервільського каже: «Знаки і знаки знаків знаходяться тоді, коли не вистачає самих предметів».
Для Еґлє Чєяускайтє-Ґінталє предметів вистачає. У виставці представлені предмети, що змінили свою матерію і знайшли душу. Буденні предмети, що стали знаками. Предмети домашнього ужитку, знайдені і придбані, якими користувались ті, яких вже нема. Дерев’яні або залізні предмети, які перетворились на срібні, певної форми, але які знайшли душу і разом з нею – своє призначення. Брошки, що досить часто вдома зберігаються у металевих скриньках від льодяників. Ножиці з вирізаним шматочком металевої хустки. Кольорові квіти, красива картина з бабусиної вишитої скатертини. Фрагменти колишнього буденного життя, що перетворились на ювелірні об’єкти і почали розмовляти.
Предмети отримують голоси і слова. Іноді це слова жямайтійської поезії Вікторії Дауйотє, які точніше ніж Еґлє говорять те, що вона чує і відчуває. Іноді від слів залишається лише кілька спійманих ситом букв, що складаються у жямайтійський діалог. Предмети, які за словами В. Дауйотє, «отримали тіло», отримали ім’я від погляду людини.
Ця виставка – наче фрагмент відтвореного жямайтійського всесвіту. Колишнього (можливо) гармонічного існування, місце святості природи і буденності. Там, де час – повільний, мова – жямайтійська, слова – земні, заощадливі, неспішні, де повно невіднайденої поезії, важкої, іноді лютої, котра може й образитись, якщо її назвати поезією. Можливо, такого місця насправді ніколи й не існувало, можливо, ці предмети – через сум, уявну пам’ять? У будь якому разі, все дуже відкрито і чесно. Немає відстані, відокремленості, самомилування і самоіронії. Усе говорить своїми голосами".
Презентація відбудеться в галереї “КалитаАртКлуб” за адресою: м. Київ, вул. Малопідвальна, 21/8.
Початок – 0 19.00.
О 21.00 відбудеться святкування Дня Литовської Держави й спільне виконання Державного Гімну в Литовському сквері, відкритому на честь 25-річчя відновлення дипломатичних відносин.
Виставка триватиме до 4 серпня 2018 року