Наверх
Меню
Меню
Событие
20/09
Галерея НЮ АРТ. "Персональна виставка Адальберта Ерделі"
3775.JPG
3775.JPG
1099.jpg
1099.jpg
1100.jpg
1100.jpg
3481.JPG
3481.JPG
3775.JPG
1099.jpg
1100.jpg
3481.JPG

Галерея НЮ АРТ. "Персональна виставка Адальберта Ерделі"

20 вересня 2018 року в стінах галереї НЮ АРТ відбудеться знаменна подія – відкриття персональної виставки видатного українського митця, одного із засновників Закарпатської школи живопису – Адальберта Ерделі. Виставка входить до масштабного проекту галереї, назва якого говорить сама за себе – «10 видатних художників України ХХ століття». 

Адальберт Ерделі – обдарований художник-поет, що знав сім мов, неординарний і виразний, який все своє життя вірно служив ідеалам гармонії і духовності.

Адальберт Михайлович Ерделі (справжнє прізвище Гриць) народився 25 травня 1891 року в селі Загаття, Закарпатської області у багатодітній родині сільського вчителя. З огляду на тогочасну політику угорського уряду родина була вимушена взяти прізвище Ерделі, аби надати можливість дітям навчатися в місцевих навчальних закладах. Початкову освіту майбутній майстер здобув в Мукачівський гімназії, після чого продовжив навчання у вчительській гімназії міста Сигот та Угорському королівському інституті. В 1911–1915 роках він навчався в Будапештській академії мистецтв, де викладачами з фаху були такі відомі й знані в художньому світі постаті, як І. Ревес, К. Ференці, А. Івані-Грюнвальд, Т. Земплені.

Після закінчення академії Ерделі повернувся до Мукачева та зайнявся педагогічною діяльністю в місцевих навчальних закладах. 

Однак, не задовільнившись викладацькою працею, прагнучі ґрунтовних знань та розширення власного художнього досвіду Ерделі 1922 року поїхав до Мюнхена. Тут він захопливо вивчав скарби Пінакотеки і Дрезденської галереї, кращі здобутки мюнхенської школи. Одночасно з цим працював в студії Франке, виконуючи портрети відомих людей Мюнхена. 1923 року за допомогою головного редактора однієї з баварських газет він організовував виставку своїх творів у одному з найбільших виставкових центрів Європи – «Скляний палац». Ця подія принесла Ерделі широке визнання і зробила відомим художником-портретистом.

Через чотири роки Ерделі знову повернувся на Закарпаття, багато працював і подорожував, експонувався на багатьох престижних і великих міжнародних виставках.

1927 року разом зі своїм другом Йосипом Бокшаєм він заснував Публічну школу малювання, що згодом стане основою «Закарпатської школи живопису».

1929 року Адальберт Ерделі поїхав на південь Франції, де плідно працював в художній колонії Гаржілес. В Парижі він познайомився з новітніми колористичними і пластичними шуканнями французьких художників. Про ці часи майстер говорив: «В кожній країні мистецтво має свої течії і представників (художників) які ведуть за собою нове покоління. В Парижі такими представниками є: фігуративного перебільшення – ван Донген; розмаху – Вламінк; вібруючої барвистості – Дюфі; ніжно-блідих блисків сірості – Утрілло; синтетичної рівноваги сіро-бурих тонів – Модильяні; сили ліній – Фудзита; і типового нового класицизму – Дерен».

1930 року в Парижі пройшла виставка митців, які працювали в Гаржілесі. Найпомітнішими творами були названі картини Ерделі, наступного року успішно виставлені в Брюсселі.

Доля митця, який в тривожні роки перед Другою світовою війною міг залишитися за кордоном, але все ж таки повернувся на батьківщину, в подальшому склалася трагічно. У часи угорської окупації закарпатських земель його мистецтво в нових політичних умовах стало неактуальним. Не принесло жаданих змін входження краю до складу Радянського Союзу. Після кількох років біль-менш вільного розвитку наприкінці 1940-х років тоталітарна система розпочала активний наступ на «чисте» мистецтво. 21 березня 1949 року на зборах інтелігенції Ерделі звинуватили у «формалізмі» та «буржуазному естетизмі», через які він нібито намагався поширювати буржуазну культуру.

Після цього його поступово усунули з усіх посад, а потім і взагалі відправили на пенсію. Видатного митця, який своїми картинами підкорив Мюнхен, Париж, Брюссель, Прагу відтіснили на задвірки тогочасного «передового» мистецтва, принизили і забули. Помер Адальберт Ерделі у віці 64 років (19 вересня 1955 року) так і не реалізувавши в повній мірі свій величезний потенціал.

Серед його учнів є такі відомі художники як: А. Коцка, А. Борецький, Е. Контратович, З. Шолтес, Є. Кремницька та інші. 

Чудові ліричні твори великого майстра з могутньою експресивною виразністю і глибиною не полишили і не полишають байдужими глядачів усіх поколінь.      

Відкриття виставки – 20.09.2018 о 18:30.

Виставка триватиме до 20.10.2018.

Вхід – вільний. 

Виставка проходить:    

Галерея  НЮ АРТ  вул. Грушевського 28/2.

   

комментарии
Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **