Наверх
Меню
Меню
Статья
14/09
Парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві
каталоги.jpg
каталоги.jpg

Парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві

Автор - Наталья Маценко

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет». В експозиції було представлено парадні портрети різноманітних видатних діячів незалежної України. Вісімнадцять сучасних українських митців різних генерацій зобразили обраних персонажів на полотнах однакового розміру, та кожен автор трактував урочистий образ по-своєму. Більшість робіт  за стилем та манерою виконання суттєво відрізняються від традиційних канонів парадного портрету, що цілком відповідає слогану проекту: «ПП-контемпорарі».

Метою виставки було дослідити побутування такого класичного жанру, як парадний портрет, в умовах сучасного культурного процесу, прослідкувати його трансформації у нових соціальних умовах. У даному проекті куратори не лише звернулися до переосмислення академічних шаблонів і усталених класичних канонів у портретному жанрі, а також зробили своєрідний суспільний зріз. Адже парадний портрет – це квінтесенція портретного жанру, що, крім індивідуальних рис зображеного героя, відбиває специфіку своєї епохи. 

Українська історія повна протиріч, і роки Незалежності — не виключення. Діапазон і розмаїття героїв сучасності у найрізноманітніші способи автори зобразили у своїх роботах. Одіозні політики, літератори, музиканти, меценат, режисерка, лікар, космонавт (і навіть не один) стали об’єктами зображення в даній виставці. Чи пояснюється саме такий вибір персонажів лише особливостями бачення конкретних художників, а чи все ж свідчить про культурну й суспільну специфіку сучасної України та зміни, що відбулися в її інформаційних акцентах порівняно з радянськими часами? Як виглядає парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві? 

Аналізуючи роль героя у сучасному соціумі і сучасному мистецтві, частина учасників проекту вдалися до підходу, за який свого часу легко було опинитися в конфлікті із замовником — це критичне бачення та іронія. Свобода, доступна лише в ситуації, коли замовник і зображений герой — не одна і та ж особа. Незважаючи на доволі жорсткі кураторські вимоги до формату, у проекті присутня навіть одна інсталяція.

Представлені роботи супроводжуються відео-коментарями від авторів, котрі пояснюють, чому обрали того чи іншого героя та чому саме так вирішили свою роботу візуально. Таке доповнення демонструє цікавий момент: наскільки по-різному художники бачать суть парадного портрета, розуміють сам принцип і його задачі попри канонічність жанру. 

Наприкінці виставки, 30 вересня, в стінах ЦСМ відбулася публічна дискусія на тему «Чим є парадний портрет для сучасного художника?» та презентація каталогу проекту. Під час обговорення підбивалися підсумки здійсненого дослідження і піднімалися наступні питання: чи все ж існує таке явище, як сучасний парадний портрет? Які ключові ознаки і завдання ПП-контемпорарі та як він трансформувався в порівнянні з класичним парадним портретом? Як змінилося бачення і позиціонування художника, котрий працює з даним жанром в сучасних умовах? У дискусії взяли участь художники, куратори, мистецтвознавці та ширше коло глядачів. Обговорення виявилося інтенсивним і продуктивним, виявивши найрізноманітніші позиції і ракурси бачення проблеми.

Протягом року виставка «Парадний портрет» мандруватиме іншими містами України, тож проект матиме подальше життя і створюватиме нові майданчики для плідних дискусій.

Автор - Наталья Маценко.

Партнер проекту по арт-матеріалам – ROSA, провідний український виробник матеріалів для живопису.

 

комментарии
ТОП Статья
16/01

Олег Сидор-Гібелинда Шенборнські парасольки, або ж Воловець, любов моя 18 років тому Ольга Кравченко придбала у Воловці дім під черепичним дахом… і з того часу унадилася на Закарпаття. ...

10/01

2019 року в Україні відбудеться Міжнародне БІЄНАЛЕ художньої кераміки імені Василя Кричевського. Виставка проводиться щодва роки: вперше цей проект презентував масштабну експозицію 2017 року,  ...

Календарь
20/01

20 січня о 14:00 відбудеться кураторська екскурсія Галини Бєлікової виставкою "Явлення".  Не пропустіть нагоду дізнатися найцікавіше про виставку "ЯВЛЕННЯ. Пам'ятки Братського ...

21/01

21 січня в Івано-Франківську вперше відбудеться виставка творів Олександра Ройтбурда з приватних колекцій Юрія Когутяка, Андрія Адамовського і Зенко Афтаназів. Експозиція складається з 17 великих живописних ...

24/01

МВЦ «Музей історії міста Києва» спільно з художницею Ольгою Кравченко представляє виставку «Срібна земля» 25.01-06.02.2019 Сучасна українська художниця ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **