Наверх
Меню
Меню
Статья
14/09
Парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві
каталоги.jpg
каталоги.jpg

Парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві

Автор - Наталья Маценко

Днями у ЦСМ «Білий Світ» завершився проект-дослідження «Парадний портрет». В експозиції було представлено парадні портрети різноманітних видатних діячів незалежної України. Вісімнадцять сучасних українських митців різних генерацій зобразили обраних персонажів на полотнах однакового розміру, та кожен автор трактував урочистий образ по-своєму. Більшість робіт  за стилем та манерою виконання суттєво відрізняються від традиційних канонів парадного портрету, що цілком відповідає слогану проекту: «ПП-контемпорарі».

Метою виставки було дослідити побутування такого класичного жанру, як парадний портрет, в умовах сучасного культурного процесу, прослідкувати його трансформації у нових соціальних умовах. У даному проекті куратори не лише звернулися до переосмислення академічних шаблонів і усталених класичних канонів у портретному жанрі, а також зробили своєрідний суспільний зріз. Адже парадний портрет – це квінтесенція портретного жанру, що, крім індивідуальних рис зображеного героя, відбиває специфіку своєї епохи. 

Українська історія повна протиріч, і роки Незалежності — не виключення. Діапазон і розмаїття героїв сучасності у найрізноманітніші способи автори зобразили у своїх роботах. Одіозні політики, літератори, музиканти, меценат, режисерка, лікар, космонавт (і навіть не один) стали об’єктами зображення в даній виставці. Чи пояснюється саме такий вибір персонажів лише особливостями бачення конкретних художників, а чи все ж свідчить про культурну й суспільну специфіку сучасної України та зміни, що відбулися в її інформаційних акцентах порівняно з радянськими часами? Як виглядає парадний портрет в еру минаючого постмодерну у пост-тоталітарному суспільстві? 

Аналізуючи роль героя у сучасному соціумі і сучасному мистецтві, частина учасників проекту вдалися до підходу, за який свого часу легко було опинитися в конфлікті із замовником — це критичне бачення та іронія. Свобода, доступна лише в ситуації, коли замовник і зображений герой — не одна і та ж особа. Незважаючи на доволі жорсткі кураторські вимоги до формату, у проекті присутня навіть одна інсталяція.

Представлені роботи супроводжуються відео-коментарями від авторів, котрі пояснюють, чому обрали того чи іншого героя та чому саме так вирішили свою роботу візуально. Таке доповнення демонструє цікавий момент: наскільки по-різному художники бачать суть парадного портрета, розуміють сам принцип і його задачі попри канонічність жанру. 

Наприкінці виставки, 30 вересня, в стінах ЦСМ відбулася публічна дискусія на тему «Чим є парадний портрет для сучасного художника?» та презентація каталогу проекту. Під час обговорення підбивалися підсумки здійсненого дослідження і піднімалися наступні питання: чи все ж існує таке явище, як сучасний парадний портрет? Які ключові ознаки і завдання ПП-контемпорарі та як він трансформувався в порівнянні з класичним парадним портретом? Як змінилося бачення і позиціонування художника, котрий працює з даним жанром в сучасних умовах? У дискусії взяли участь художники, куратори, мистецтвознавці та ширше коло глядачів. Обговорення виявилося інтенсивним і продуктивним, виявивши найрізноманітніші позиції і ракурси бачення проблеми.

Протягом року виставка «Парадний портрет» мандруватиме іншими містами України, тож проект матиме подальше життя і створюватиме нові майданчики для плідних дискусій.

Автор - Наталья Маценко.

Партнер проекту по арт-матеріалам – ROSA, провідний український виробник матеріалів для живопису.

 

комментарии
ТОП Статья
19/09

Те, що сильніше смерті Галерея Юрія Сташківа «ЧервонеЧорне» для сучасного Канева - це щось на зразок Соросівського ЦСМ для Києва зразка 1990-х років. (Та й у самому сучасному Києві вона ...

Календарь
21/09

  21 вересня арт-простір Lera Litvinova Gallery представляє персональну виставку Євгена Шаповалова «Оголена у квітах». Lera Litvinova Gallery прагне познайомити поціновувачів мистецтва ...

21/09

Zavalnyi Art Center / Завальний Арт Центр запрошує на відкриття виставки "Світ Православної Ікони", що відбудеться 21 вересня о 17:00. Ікона у Візантійській Імперії була одним із головних ...

21/09

Дюрер, Шагал, Далі та Уорхол з Ліхтенштейном зустрінуться на київському аукціоні 21 вересня в аукціонному домі "Золотое Сечение" (Київ, вул. Первомайського, 4) відкриється передаукціонна виставка ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **