Наверх
Меню
Меню
Новость
04/10
Прощавай, зброє! Привіт, "Квітко Полонини!" / “A Farewell to Arms”
in art 4.jpg
in art 4.jpg

Прощавай, зброє! Привіт, "Квітко Полонини!" / “A Farewell to Arms”

П’ятий ювілейний Міжнародний скульптурний симпозіум проходив із 17 по 30 вересня 2018 року в селищі Солочин Закарпатської області.

Ювілейний пленер продовжує мистецький проект «Закарпатський скульптурний шлях», заснований Петром і Арпадом Матлами у 2013 році на основі їхньої громадської організації «Pro Arte Munkacs». Мета проекту – встановлення скульптур на головних площах сіл та селищ краю для створення нового міжнародного туристичного маршруту. Це, своєю чергою, сприяння розвитку сільського туризму, збереженню спільної історії та обміну дружніх та культурних звязків. 

Петро Матл. Засновник Pro Arte Munkacs

Головним спонсором V симпозіуму виступив санаторій «Квітка Полонини», на території якого і розмістився мистецький табір. Це й не дивно, оскільки митець Петро Матл ще в далеких 2003-2004 роках створив цілий скульптурний парк для цього оздоровчого комплексу.

До 100-річчя закінчення Першої світової війни організатори задали тему симпозіуму «Прощавай, зброє!» – за назвою однойменного автобіографічного роману Ернеста Хемінгуея. Як би це не було дивно, але люди з року в рік протягом тисячоліть знову беруться за зброю, і шестеро учасників пленеру з різних країн передали у своїх роботах своє бачення, переживання та осмислення цієї теми.

Бельгійський митець Thierry Lauwers не на словах знає, що таке війна та зброя, він колишній десантник та спецпризначенець, провів п’ять років у «гарячих» точках Африки у складі Французького Легіону. Його біографія є надзвичайно цікавою та багатогранною. За його плечима більш ніж 200! скульптурних симпозіумів, а скульптури, виконані ним, прикрашають столиці світу від Аргентини до Непалу. Свою скульптуру, виконану з каменю, назвав «Обличчя». Робота поділена на дві частини, де низ – це Велика війна 1914-1918 років, країни, які брали в ній участь, порепані бомбами ландшафти Землі, а у верхній лицьовій частині бачимо лице – збірний образ усіх людей планети; на звороті відкриті руки вітання та лайки – це ніби символ об’єднаної Європи та націй, які можуть жити у мирі та злагоді.

Lauwers Thierry, "Обличчя" (лицьова), / Lauwers Thierry, "Face" (front)

Цікаве бачення на задану тему представив поляк Richard Litvinyuk у скульптурі, виконаній із дерев’яних дошок – «Млин Миру». За словами автора, стосунки між націями схожі на таку собі «м’ясорубку», і для досягнення Миру потрібно, щоб усі образи та претензії минулого «перетерлися» в людських жорнах, люди ж повинні будувати міцні мирні відносини, тим більше на Закарпатті, у краї де сходяться п’ять кордонів. До слова, Richard Litvinyuk уже вдруге бере участь у нашому симпозіумі, а скульптура «Міст», виконана ним у 2017 році, поїхала з України до угорського прикордонного села Tarpa.

Litvinyuk Richard, "Млин миру" / Litvinyuk Richard, "Mill Of Peace"

На мистецький табір зазвичай приїжджають вже сталі та відомі скульптори, але цього разу організатори запросили студента з Угорщини. Tamas Dani в основу своєї роботи поклав предмет, яким уже не можна користуватися за призначенням – це чаша, у котрої нема одного фрагмента та просвердлене дно. Як символ: чаша – життя, і ця скульптура задає філософське питання: «Який сенс знищення, війни та розрухи?»

Dani Tamas, "Чаша, яка втратила своє призначення" / Dani Tamas, "A Bowl Lost Its Purpose"

Дівчина, яка дивиться на безкрайній горизонт. Дерев’яна скульптура «Глорія» іранського митця, нині мешканця Харкова Saeid Ahmadi передає образ надії. Автор створив цілу серію робіт «Відкритого неба», які зберігаються в багатьох країнах (Туреччина, Німеччина, Корея), а тепер найбільша з них і в Закарпатті. В самій скульптурі закладено багато символів, але основна ідея – передати не мрію про політ, а одкровення душі, що життя не закінчується навіть після смерті. Saeid Ahmadi також уже друге бере участь у симпозіумі на запрошення родини Матл. У 2017 році він виконав скульптуру з каменю під назвою «Дружба».

Ahmadi Saeid, "Глорія" / Ahmadi Saeid, "Gloria"

«Дівчина з виноградом» – скульптура українки Надії Отряжи говорить про те, що після будь-якої війни буде життя, будуть плоди та мир. Надія творчо працює з різноманітними матеріалами: у її роботах в єдиному задумі поєднуються скло, кераміка, камінь та бронза. Учасниця багатьох скульптурних пленерів та симпозіумів. Її життя – це рух.

Отряжа Надія, "Дівчина з виноградом" / Nadiia Otriazha, "A Girl With Grapes"

Ще один представник України, закарпатець Ендре Гіді (мол.) представив «Кам’яну бруньку». Автор хотів у скульптурі показати, що, незважаючи на всі негаразди та проблеми, які трапляються в нашому житті, ми можемо створити щось позитивне, гарне та завжди знайти правильний вихід із ситуації. Це вже третя участь митця у проекті «Закарпатського скульптурного шляху», попередні роботи «Людський міст» та «Ілка» вже займають чільне місце на площах закарпатських сіл. 

Гіді Ендре, "Кам'яна брунька" / Endre Hidi, "Stone Bud"

Симпозіум завершився, створені за цей час скульптури роз’їдуться по нових домівках. Які саме селища отримають подарунок – наразі невідомо, оскільки сільська рада бере на себе зобов’язання перед організаторами створити сучасну та якісно оздоблену площу для скульптури.

Текст та фото: Олександр Нікітчук

© Культурно-мистецька фундація Brovdi Art 

 

 

комментарии
ТОП Новость
24/05

На підтримку Збройних сил України Музей Івана Гончара (Ivan Honchar Museum) запустив онлайн-виставку «Україна і українці» з фотографіями українців у традиційному вбранні минулих століть.   Виставка ...

21/05

  Український Дім у Києві презентує виставку плакатів, створених українськими митцями у дні війни   9 плакатів українських митців у форматі масштабних полотен широкоформатного друку ...

Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **