Наверх
Меню
Меню
Новость
08/08
Володимир Бузмаков. САКСАГАНЬ
19.jpg
19.jpg

Володимир Бузмаков. САКСАГАНЬ

Якщо похапцем кинути око на «обкладинку» проекту «Саксагань» (серія живопису), то мимохіть може скластися враження про нього, як про чергову виставку пленерних пейзажів, що їх ми чимало експонуємо і бачимо щороку. Однак від нинішнього довгоочікуваного персонального проекту сучасного українського живописця Володимира Бузмакова слід очікувати дещо більшого — ґрунтовнішого підходу до природи: до натури, до природи творчості загалом, природи абстрактного і фігуративного живопису зокрема.

Володимир Бузмаков — художник-абстракціоніст, доволі послідовний у своїй творчості, ще починаючи з кінця 1980-х років — часу формування свого ідіостилю на тлі значного перекроювання принципів та значення форми у світі образотворчого мистецтва на українських теренах. Мабуть, найбільш відомими «титульними» роботами автора серед широкого глядацького загалу досі були його праці у сфері абстрактного мінімалізму 2000-х років. Монументаліст за освітою і «станковик» на практиці, Володимир Бузмаков зберігає загальне бачення форми, широкий підхід до її потрактування, послуговуючись локальним кольором, контрастом чи подекуди нюансом, стриманістю чи напруженістю лінії, а часом і складним ритмічним малюнком.

Всі ці плани вираження умовної форми він здавна вбачає і в улюблених цілком конкретних подніпровських краєвидах: в їх лаконічності, «скромності», «лагідній» геометрії «від межі до межі», протяжності ліній і обріїв та ритмі розкиданих на них охайних хаток.

І нарешті саме в нинішнім проекті Володимиру вдалося розгорнути це своє захоплення характерним «рисунком» наших ландшафтів у єдинім живописнім «полотні» — не стільки епічнім, скільки ліричнім. Позаяк автор, працюючи в жанрі пейзажу, не намагається вхопити мінливий стан природи, не копіює дійсність, а варіює власне внутрішнє її відчуття за допомогою улюблених засобів образотворення.

«Саксагань» — серія абстрактних (умовних) пейзажів останніх кількох років. «Продукт» своєрідного пленеру, що відбувся 2017 року в одному з наймальовничіших куточків Криворіжжя — в Сакагані — оповитій легендами місцині, що розкинулася на берегах однойменної ріки. Натхненний саксаганськими краєвидами, заворожений особливою музикою у звучанні цього топоніму тюркського походження, багатоплановістю його змістового потрактування, Володимир Бузмаков береться до роботи. Пише (не безпосередньо з натури, а вже в майстерні) художньо узагальнений «портрет» типових краєвидів нашого регіону у небанальному співвіднесенні форм, площин, лінії, кольору. Таким чином нетривала резиденція в Саксагані стала, так би мовити, «спусковим гачком» в механізмі реалізації багаторічного творчого задуму та нечисленних практик, можливо, через те і ставши назвою всього виставкового проекту.

На полотнах ми споглядаємо, грубо кажучи, не те, що автор бачив там і тоді, а те, що (і як) він бачить скрізь. Сприймаємо вже не той стан і настрій природи, що був саме того часу, а той, який буває щороку і лиш накладається на поточне «пережиття» дійсності художником.

Чи не тому зазвичай малоамплітудні «вертикально» і неозорі «горизонтально» типові пейзажі нашого краю у виконанні Володимира Бузмакова абсолютно не видаються нудними чи «фоновими»? «Розумні» композиції художника привертають увагу. Тут колір — як струм, ритм — як напруга, що й «запускає» особливе звучання кожного пейзажу: то мажорне, то медитативне, то ліричне…

Попри всю раціональність і грамотність автора як композитора, роботи Володимира не здаються надто «штучними». Часом зворушливості полотнам додає сам мотив чи обраний сюжет (вікна білого будинку, що визирають, як великі очі, з-під тіні від дерев, корівки, що «шикуються» десь на ріллі, або просто самотнє пожовкле деревце). Часом автор досягає такого ефекту і за рахунок власне живописного виконання. Наприклад, коли  не заливає локальні кольори «з банки», не накладає їх щільно, як він це виконував емалевими фарбами в своїх абстрактних композиціях, а навпаки — отримує, часто, шляхом своєрідного лесування, накатуючи один тон поверх іншого. Горизонтальні площини «заповнює» кольором, вдаючись до вертикальних рясних мазків пензля, що лишає особливий помітний слід рукотворності на полотні. Все це додає роботам певного «дихання», легкої «тектонічної» рухливості живопису і, навіть враховуючи часом надто відверте поєднання кольорів, дозволяє уникнути ефекту «клаптевого килиму» у виконанні. Навпаки ж, це ненав’язливо акцентує «живість» полотен.

Зрештою, що більш раціонально й індивідуально Володимир Бузмаков як живописець-абстракціоніст  підходить до створення робіт серії «Саксагань», тим більшою мірою перед нами постає саме той умовно-фігуративний живопис, що як і абстрактний, апелює, в першу чергу, до емоційно-чуттєвого боку нашої натури, тому більше потребує безпосередньої рецепції, аніж «розумної» вербальної транскрипції.

© Ольга Щербина

Відкриття — 08.08.2019

Термін дії — 08.08. – 01.09.2019

Локація — Дніпропетровський художній музей (м. Дніпро, вул. Шевченка, 21)

комментарии
ТОП Новость
05/12

Інститут проблем сучасного мистецтва оголошує Open Call  для участі в новому колективному проєкті  «Алхімія мотивації»  На якому би рівні розвитку не перебувало суспільство ...

21/11

20 листопада у Національному центрі «Український дім» відкрилася виставка «Медіазалежність. Українська версія». Виставка присвячена темі постмедійності в українському мистецтві ...

Календарь
21/11

Галерея Арт 14 презентує виставку Олени Кудінової «Post Scriptum» 21.11. -  28.12.2019 Олена Кудінова (1958, Мурманськ – 2017, Київ) художник-графік, дизайнер інтер’єрів, ...

23/11

З 23 листопада у столичній галереї Spivakovska ART: EGO gallery відкриється виставка Міли Тагієвої «Чистий витік». Назва проекту несе в собі глибокий сенс. На виставці буде представлено ...

23/11

Галерея сучасного мистецтва «Триптих АРТ представляє проект Сергія Савченка «Олія і Вода. Трансгресія матеріалу»  Живопис: Сергій Савченко (Львів, Гданськ) Куратор/тексти: ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **