Наверх
Меню
Меню
Новость
18/10
Український батик у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва
Лукаш Л.О. Чарівна осінь або  перший сніг 2015р. Шовк,батик. 60х70.jpeg
Лукаш Л.О. Чарівна осінь або  перший сніг 2015р. Шовк,батик. 60х70.jpeg

Український батик у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва

Український батик

17 жовтня у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась ретроспективна виставка українського батика з колекції НМУНДМ. Вперше широкий загал матиме можливість познайомитися з творами знаних українських митців 1950-х – 2016 рр. виконаних у техніці гарячого, холодного батика та вільного розпису. 

Рукавіцина А. О. Оранта. 2001р. Шовк,холод. батик. 160х90.​

Серед авторів понад 20-ти декоративних панно – відомі майстри та професійні художники України, які розпочинали опановувати мистецтво батика в Україні: Марфа Тимченко, Олександр Пащенко, Віра Лимаренко та інші. Багато з них були пов'язані з роботою на потужних шовкових комбінатах країни, які діяли в другій половині ХХ століття.

 Мисковець Т. Г. Дерево бажань. 1996р. Шовк, батик. 90х90.

Більшість виставкових робіт презентують творчість сучасних авторів, котрі  досягли вершин у мистецтві розпису на тканині,. Зокрема, це київські мисткині Наталія Гронська  «Світло у темряві» з відомої серії «Віщі сни», 2009 рік), Тетяна Мисковець  («Дерево бажань», «Замок над хмарами»1996 рік), полтавська художниця Лариса Лукаш («Натюрморт з тюльпанами», 2016 рік, «Чарівна осінь або перший сніг», 2015 рік), художник з Вінниці Олександр Литвин (триптих «Чорний ліс», 1988 рік) та багато інших митців. 

Кияниця Н. Г. Пробудження. 1987р. Шовк, батик. 90х70.

Виставка засвідчує, що батик – це один із цікавих видів образотворчості, який динамічно розвивається в Україні, а сучасні художники активно звертаються до цього виду мистецтва, створюючи самобутні композиції, які є окрасою інтер'єрів, музейних експозицій та виставок.

Лимаренко В.Ю. Дек.панно з птахом.  Пер. пол. 1950 рр. Крепдешин, батик​. 99х99.

До участі у відкритті виставки запрошені відома столична художниця Наталія Гронська, члени родини Марфи Тимченко – донька мисткині Олена Скицюк і онука Олена Кулик, знані мистецтвознавці та художники.

 

Виставка триватиме до 1 січня 2020 р.

 

Куратор виставки:    

Нікітіна Наталя, старший науковий співробітник

Головне фото: Лукаш Л.О. Чарівна осінь або перший сніг. 2015р. Шовк, батик. 60х70.

 

Для довідки 

Тканини в техніці батика виготовлялися вже в Стародавньому Єгипті; їх розписували фарбами в Древній Греції, Китаї та Японії. Але найвищого розквіту це мистецтво досягло в Індонезії, на острові Ява. «Батик» – це слово малайського походження. Воно є назвою тканини, розписаної вручну із застосуванням гарячого воску.

Батик потрапив до Європи завдяки голландцям, а в Україні він з’явився на початку ХХ ст. і був тісно пов'язаний зі стилем «модерн». Художники працювали в таких техніках батика як гарячий, холодний та вільний розпис. 

Перші надходження батика до Національного музею українського народного декоративного мистецтва були з Центрального будинку народної творчості УРСР та від закупівельних комісій Міністерства культури УРСР. Передавалися також з Українського товариства культурних зв’язків із зарубіжними країнами, Дирекції художніх виставок України та безпосередньо від авторів, з якими музей плідно працює. Починаючи з кінця 1990-х рр. поповнення музейної колекції батика відбувається безпосередньо від авторів та після музейних виставок. 

Національний музей українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) – один із найбільших художніх музеїв України. Розташований він на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у приміщеннях колишніх митрополичих покоїв і прилеглої до них домової Благовіщенської церкви, які є пам′ятками архітектури ХVІІІ – поч. ХХ ст. Колекція музею була започаткована у 1899 р. 

В експозиції музею, яка займає площу 1500 кв. м., представлені всі види народного мистецтва України: килимарство, ткацтво, вибійка, вишивка, кераміка, різьблення та розпис по дереву, художня обробка шкіри, рогу та металу, скло, фарфор, емалі, писанкарство, народний живопис та іконопис. Гордістю та окрасою колекції є комплекси українського народного вбрання ХІХ – поч. ХХ ст. всіх регіонів України. 

Музей володіє найбільшою в Україні збіркою творів народної художниці України Марії Примаченко (1909–1997), яка складає понад 600 казково-фантастичних композицій. В окремій залі представлені живописні полотна народної художниці України Катерини Білокур (1900–1961).

 

комментарии
ТОП Новость
12/06

Art People.Space приглашает прослушать онлайн-курс лекций, посвященных модерну.  Модерн - один из самых изысканных стилей Европы. Друзья, мы совершим с вами увлекательное путешествие ...

03/06

Art People. Space приглашает прослушать онлайн-курс лекций, посвященный сюрреализму. Почему Сюрреализм для нас так притягателен? Яркие образы, сумасбродные идеи, и главное в этих картинах ...

Календарь
27/05

Art People. Space приглашает прослушать онлайн-лекцию, посвященную прекрасному миру искусства эпохи Ренессанса. Мы познакомимся с творчеством одних из крупнейших мастеров эпохи Северного ...

29/05

Art People. Space приглашает прослушать онлайн-лекцию, посвященную американскому модерну, и его герою – Луису Комфорту Тиффани. Его произведения - это разнообразие красок, которое застыло ...

30/05

Art People. Space приглашает прослушать онлайн-лекцию, посвященную творческому и любовному союзу известных скульпторов - Огюста Родена и Камиллы Клодель. «Мир будет счастлив только ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **