Наверх
Меню
Меню
Музей
23/08
Винницкий областной краеведческий музей, Винница
Винницкий краеведческий1.jpg
Винницкий краеведческий1.jpg

Винницкий областной краеведческий музей, Винница

Винницкий областной краеведческий музей

Адрес: г. Винница, ул. Соборная, 19

+38 (0432) 35-31-28, 35-31-30

Работает: 10:00-18:00, вых. - Пн

vkm@inbox.vn.ua

Музей був заснований у травні 1918 року. Відкритий для відвідування 1919 року як історико-побутовий музей. В основу його колекції були покладені музейні зібрання Вінницького повітового земства, Подільського товариства сільського господарства та сільськогосподарської промисловості, приватні збірки членів Подільського товариства охорони історичних пам'яток. Головними діючими особами нового закладу стали художники В. Ф. Коренєв, С. І. Слободянюк-Подолян, юрист Г. В. Брілінг, архівіст Ю. С. Александрович. Майже 20 років присвятив музеєвіГустав Вольдемарович Брілінг, перший директор музею, якого справедливо можна вважати його засновником.

Перші роки по закінченню національно-визвольних змагань основне поповнення колекції йшло за рахунок реквізованих дворянських маєтків, родинних зібрань. Це були переважно твори образотворчого мистецтва, предмети інтер'єру (меблі, посуд тощо), старовини, нумізматика. Найцікавішою тут була колекція з Немирівського маєтку кн. М.Щербатової, спадкоємниці родинних цінностей Потоцьких та Строганових.

З посиленням антирелігійної боротьби, закриттям багатьох подільських церков сформувалося нове значне джерело комплектування експонатів. Водночас із обстеженням сільських церков йшло збирання етнографічних матеріалів. Тоді ж музеєм були проведені перші археологічні розкопки.

У 1924–1927 роках до фондів Вінницького краєзнавчого музею увійшли зібрання Гайсинського, Бершадського, Брацлавського музеїв.

У перші роки в музеї діяли 3 відділи: мистецтв, етнографічно-економічний та історико-археологічний. Музей неодноразово змінював своє місцезнаходження, доки у 1929 р. не переїхав в одне із приміщень Мурів, де й знаходиться до сьогодні.

В 1920-30-х роках музей пережив численні реорганізації та реекспозиції. Багатьох працівників було репресовано.

Напередодні Другої світової війни фондова колекція складалася з близько 12 500 експонатів. Під час окупації було вивезено близько 7 000 музейних предметів, переважно з етнографічної та археологічної збірок. Повернулася з них (із Кракова) лише незначна частина. Працівники врятували від вивезення або знищення фонди художнього відділу, музею Революції, єврейську, нумізматичну колекції.

Восени 1944 р. діяльність музею була поновлена, експозиція доповнена відділом Вітчизняної війни.

З жовтня 1964 р. музей закрився на ремонт і реекспозицію (її завершено у1970 році). Добудували новий корпус і музей отримав 20 залів. Саме тоді визначилася нині діюча структура експозиції з відділами природи та історії краю.

Діорама «Розгром польсько-шляхетських військ загонами козаків та міщан на чолі з полковником Іваном Богуном у Вінниці, березень 1651 року» у музейній залі Козаччини

Сьогодні фонди Вінницького краєзнавчого музею нараховують понад 100 тис. експонатів. Тут зберігаються унікальні предмети археології, серед яких світового значення — артефакти з могильника бронзового віку (кін. XV — поч. X ст. до н. е.) біля с. Гордіївка Тростянецького району, речі скіфського та сарматського періодів, що надійшли до музею внаслідок археологічних відкриттів 1984-92 років, діорама та інші матеріали про подіїнаціональної революції 1648–1676 на території краю.

У музеї зберігається велике нумізматичне зібрання. Значне місце у фондах належить предметам побуту та етнографії, які відображають життя різних народів, що мешкають на території Вінниччини. Складовою частиною етнографічної збірки є вироби гончарства, ткацтва, вишивки, народний живопис.

На правах відділу відкрито музей пам'яті воїнів, що загинули в Афганістані, експозиція якого розміщується у приміщенні колишньої водонапірної вежі.

При Вінницькому краєзнавчому музеї діє «Кабінет етнографії Поділля», видається наукова збірка «Подільська старовина».

?

?

комментарии
Календарь
28/06

Персональна виставка художниці ZINAIDA "Рушникові полотна" 28 червня о 16:00 у залі "Хлібня" Національного заповідника «Софія Київська» відкриється персональна ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **