Наверх
Меню
Меню
Новость
23/09
ДОВІРЯЙ РІДНОМУ ХЛІБУ. ХЛЄБЗАВОД У KYIV FRT FAIR 2020
1.jpg
1.jpg

ДОВІРЯЙ РІДНОМУ ХЛІБУ. ХЛЄБЗАВОД У KYIV FRT FAIR 2020

20-го серпня, стартував Kyiv Art Fair 2020 Online​. Хлебзавод представили: Євген Коршунов, Настя Диденко, Крістіна Рідзель, Альона Токовенко, Максим Гончар та Ігор Македон.

«Довіряй рідному хлібу»

Пісні про врожай, вірші про хліб, агітаційні плакати у їдальнях – ціла система моральних норм, обумовлена виключною повагою до хліба. Його образ увійшов у пропаганду, як синонім достатку, скрізь висіли плакати на кшталт "Хліб – всьому голова". Людей, які пережили голод та війну, можливо зрозуміти, але, чому на викинуту картоплину можна дивитися спокійно, а шматок хліба на підлозі сприймався як богохульство? "Викидати хліб не можна" – але чому?

Все потрібно їсти з хлібом!

Хліб ніколи не був таким вже поживним продуктом, і його зв'язок з голодом завжди був певним аграрним піаром, проблемою, яку має вирішити держава. Жебраки просять милостиню не інакше як «на шматок хліба», хоча існують набагато більш поживні продукти. Дитина могла бути покаранню за те, що виявила недостатню повагу до шматка хліба. Сотні агітаційних плакатів радянських часів прославляли його користь, цінність і необхідність для кожної людини. «Теплий хліб на столі – мир і щастя в кожній родині», «Хліб — наше багатство – цінуйте хліб!» «Більше хліба – сильніше і багатше наша батьківщина», «Хліб потрібен фронту, як зброя», «Хліба до обіду в міру бери, хліб – коштовність, ним не сміти» - кожна фраза буквально кричить про те, що цей продукт – найголовніша цінність у житті людини. «Хліб – усьому голова, – казали люди, – бо хліб рятував нас у важкі часи», а поганих часів в Україні було більше, ніж хороших.

Бабусі пам'ятають голод, який вони пережили як діти війни. До початку п'ятдесятих років влада намагалася ліквідувати наслідків цієї війни. Серед іншого, стояло важке завдання – усунення браку харчів, а крім того, було вкрай необхідно, щоб уряд сприймався як «єдиний рятівник свого народу». Мова йшла про те, щоб знищити в суспільстві всі форми віри, крім віри у верховність, державного ладу. Це було неважко зробити, оскільки голод був цілком реальним, і лише держава була здатна впоратися з цією проблемою.

Під час голодомору, винищення людей за допомогою колективізації – хліб був синонімом виживання. Ні риба ні картопля, наприклад, ніколи не мали такого статусу. Мати хліб означало, що ви живете в багатій сім'ї. Саме на це спиралася влада до кінця двадцятого століття у своїх спробах згуртувати навколо себе маси. Вважається, що за часів СРСР панував загальний атеїзм і все спиралося на науку, попри це, релігійність закладену тисячоліттями в природу людини, викоренити за кілька поколінь не можливо, та можливо використати на власну користь. Замість віри в Бога з'являлися різні, культові вірування, які, практично, виконували ту ж роль — допомагали керувати людьми.

Культ героїв, культ війни, культ особистості, саме тоді у 40-ві народився культ хліба – хоча поклоніння родючості не було чимось новим, вона існувала тисячі років. Попри те, що до початку п'ятдесятих років голод був практично ліквідований, зомбування населення, хлібом тривало до початку дев'яностих.

Кожна школа була просто переповнена радянською символікою, і пройшло ще багато років, перш ніж вірші про хліб, відвідання музею хліба, зустріч піонерів з очевидцями голоду потроху забуваються. Вже у 80-ті трапляються історії, що хліб, який засох, віддавали собакам або просто викидали. Хліб низької якості, який випікався сільськими кооперативами, завдяки його дешевизні (16-24 копійки), та за дефіциту комбікормів, купували за для годування худоби. Навряд чи так чинилося з сакральним об'єктом.

Євген Валюк

комментарии
ТОП Новость
29/10

Art People.Space приглашает прослушать онлайн-курс "Современное искусство: как понимать и разбираться?​" Онлайн-курс посвящен двенадцати главным художникам, скульпторам и фотографам современности, ...

27/10

27 жовтня 2020 о 19:00 відбудеться онлайн презентація проєкту ОКСАНИ ЧЕПЕЛИК “VR Колайдер” на платформі Mozilla Hubs за підтримки програми Стипендії УКФ. Арт резиденцію в ZK/U - Центрі мистецтва ...

Календарь
29/10

Мистецтво без кордонів: Український Арт проєкт «RE:CREATION» в Салоніках З 29 жовтня по 14 листопада виставка Українського Арт проєкту «RE:CREATION» відбудеться в галереї «Govedarou ...

29/10

З 29 жовтня по 12 листопада в Spivakovska ART: EGO gallery буде проходити виставка «ПОП-project» фотохудожниці Ніни Тарашкевич. Ніна почала свою арт-кар'єру в 2015 році. Тоді вона ще ...

29/10

Національний музей українського народного декоративного мистецтва 29 жовтня 2020 року о 16 годині запрошує на відкриття виставки творів Олександра Петровича Міловзорова «Дарунки музею». В експозиції ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **