Наверх
Меню
Меню
Статья
29/12
Андрій Котлярчук про абстрактну фотографію
002.jpg
002.jpg

Андрій Котлярчук про абстрактну фотографію

Роздуми Анлрія Котлярчука про абстрактну фотографію.

                                                                                                                         

  Ще на початку 20-х років фотографія вже цілком впоралася з поставленим завданням - чесно фіксувати об'єктивну реальність. А в середині ХХ століття з появою чутливих плівок і електронних спалахів, фотографія навчилася відбивати те, що відбувається навколо з такою якістю, що піонерам фотографії це здалося б дивом.

Вітчизняні комерційні фотографи, виховані на прагненні до граничного реалізму, навіть натуралізму, звикли до думки, що чим зрозуміліше глядачеві знімок, тим краще. В область абстрактної фотографії вони вступають дуже обережно. І це не дивно, адже абстрактна фотографія в Союзі РСР жорстко переслідувалася. Внаслідок цього більшість фотографів старшого покоління вважають, що абстрактної фотографії і бути не може, тому що їх «цього не вчили». Радянський мистецтвознавець С.А. Морозов писав в 1957 році:

«У багатьох країнах світу частина майстрів фотографії, захоплена плином абстракціонізму в мистецтві. У знімках настільки деформуються ознаки реальних предметів, явищ, людських осіб і фігур, що фотографії звертаються в важко зрозумілі поєднання ліній, плям і химерних форм. Іноді знімки залишаються зовсім недоступними розумінню навіть досвідчених у фотографії людей, тим більше вони залишаються незрозумілими рядовим глядачам. Цей напрямок в буржуазному мистецтві чужий життєстверджуючому радянському реалістичному мистецтву, яке прагне служити і служить широким масам глядачів».

Можливо, визнати право на існування абстрактної фотографії досить складно. Адже безпредметні знімки навряд чи сумлінно відображають навколишню нас дійсність. Для цього треба володіти деякою свободою мислення. Однак безліч фотолюбителів з інтересом експериментують в цій області.

 Над фотографом-безпредметником не тяжіє замовник або редактор. Все залежить тільки від смаку фотохудожника. У цій видимій свободу є багато підводних каменів, тому що редактор на своєму віку надивився достатньо зображень, і цілком здатний відрізнити бездарний імідж від геніального знімка. Тому фотографу доводиться покладатися тільки на власний життєвий досвід і на свій художній смак.

 Як і в інших областях образотворчого мистецтва, зображення в абстрактної фотографії повинно проходити крізь призму світогляду художника. Це його реакція на навколишній світ в чистому вигляді. Тим більше що фотографа часто цікавить не об'єкт зйомки, а його форма, фактура і колір.

 

Народження абстрактної фотографії

Абстрактна фотографія, незважаючи на видиму авангардність, явище далеко не нове. Більш того, вона майже на сто років старше фотоапарата Н’єпса. Ще в 1720-х роках німецький вчений Йоганн Шульце, експериментуючи зі світлочутливими солями срібла, накривав їх трафаретами і піддавав дії світла. Після цього чорно-біле зображення деякий час трималося, поки вся площа «знімка» не темніла. Закріплювати зображення тоді ще не вміли.

А перші кольорові абстрактні зображення були отримані на початку ХІХ століття в Західній Європі. Англійський фізик і астроном Джон Гершель, працюючи з світлочутливими солями, отримав зображення сонячного спектра зі слабкими відтінками натуральних кольорів. Інший дослідник, уродженець Росії, міста Ревеля, Томас Зєєбек, в 1810 році в Єні отримав зображення червоного і фіолетового кольорів. Однак закріпити знімки так і не вдалося.

 Батьками сучасної абстрактної фотографії зазвичай вважають двох фотохудожників: американця Манн Рея і угорця Ласло Моголі Надя. Ще в далеких 1920-х роках Манн Рей, живучи в Парижі, намагався вивчити рух світла в просторі і отримувати з його допомогою незвичайні зображення. У той час в середовищі художників-авангардистів це вважалося основним завданням фотографії в ХХ столітті. Тоді ж були винайдені способи отримання зображень, які залишаються актуальними і понині.

Це - насамперед фотомонтаж, соляризація, мультиекспозиція, тіньова фотографія. Тіньові фотографії або фотограми отримували прямо на фотопапері, минаючи об'єктив. Зображення на фотограмі представляли собою химерне поєднання плям і лінійних композицій. Найпримітивніший спосіб отримати фотограми - в повній темряві поставити навпроти листа кольорового або чорно-білої фотопаперу напівпрозорий предмет і короткочасно експонувати його імпульсної спалахом. Чим коротше імпульс, тим вище контраст. Тому бажано використовувати спалаху з довгою імпульсу не більше 1/5000 секунди. Після експонування фотопапір, зрозуміло, слід проявити.


Центром же абстрактної фотографии вважаю німецька художня школа «Баухауз Дессау», де навчаюсь много фотографів. А одним з провідніх викладачів був російський художник-абстракціоніст Василь Кандінській. В епоху повоєнної кризи в Німеччині, народжувалося маса цікавіх ідей. Правда, не всі з них пройшли випробування часом. Фотографічне відділення школи очолював художник и фотограф Ласло Моголі Надь. У своїх лекціях він просував думку, що з розвитком фотографії й кіно з'явилися більш сучасні засоби зображення, ніж прийоми жівопісців. А в майбутньому завдання побудова зображення буде вірішуватіся виключно фотографією.    

Фотохудожники, окрилені новими можливостями, не зупинялися. Найбільш радикальні фотографи відкидали навіть саму думку про композиції. Вони раділи, що змогли знайти революційний напрямок у фотомистецтві, і всякі умовності їм тільки заважали. Молодий американець Елвін Ленгдон Коберн на початку ХХ століття заявляв: «Подумайте тільки, як радісно буде створювати щось, що класифікації не піддається, не можна буде навіть впізнати де верх, а де низ світлини!»

Однак, інтерес що прокинувся в Парижі до абстрактної фотографії, після Першої світової війни поступово зійшов нанівець. Більш того, в періодичній пресі з'явилося безліч статей, які критикують фотознімки з оптикою, що м’яко малює. Насаджувався репортажний стиль роботи з різкими, контрастними лініями моментальної фотографії. Розгромні статті, що критикують «художні» об'єктиви були замовлені виробниками понад сучасної техніки. Однак абстрактна фотографія пережила нападки і вийшла на новий рівень. Сталося це в СРСР.

У Радянській Росії найяскравішим послідовником абстракціонізму був Олександр Родченко. За освітою художник, він зайнявся фотографією підкорений новаторством Манн Рея. Він також поділяв ряд ідей Моголі Надя. Своїми знімками і статтями в радянських журналах «ЛЕФ» і «Новий ЛЕФ», А. Родченко висував принципово нові принципи побудови кадру. Він вважав, що слід показувати звичайне з надзвичайних ракурсів. Його захоплювала деформація зображення. Для цього він часто використовував нижню, або верхню точку фотозйомки. Навіть при виготовленні фотопортретів, А. Родченко залишався вірним своїм принципам.

Він же першим заснував моду в портреті, коли особа людини заповнює весь кадр. Такий мобільній фотозйомці йому допомагала камера «Лейка» розрахована на кіноплівку.

О. Родченко був професійним художником і гостро відчував композицію. Він виявився глашатаєм нових поглядів, противних радянському реалістичного мистецтва. Творчість Олександра Родченко ще за життя викликало фурор. Він вніс у світову фотографію крупний план, динаміку, сміливі ракурси і винахідливість в побудові кадру. Все те, що ми сьогодні вважаємо нормальною побудовою кадру, в далеких 1920-х роках, для фотохудожників і арт-критиків, які виросли на класичному живописі, здавалося диким і революційним. Спрямована деформація зображення захопила ціле покоління молоді, тим більше що художник активно пропагував свій метод. Однак далеко не у всіх послідовників виходили вивірені прекрасні знімки. Багато портретів було зроблено в настільки надуманих ракурсах, що часом були схожі більше на карикатури. А представлене на знімках спотворене сприйняття реальних речей було скомпоновано неграмотно без урахування правил композиції.

 Олександр Родченко змінив свідомість цілого покоління не тільки радянської молоді. Його знімки відомі в усьому цивілізованому світі. Досить сказати, що ціна на відбитки, виготовлені особисто метром, на світових аукціонах уже довгі роки не падає нижче 30 000 $.

У світі інтерес до абстрактної фотографії знову прокинувся в середині ХХ століття. В цей час стався криза загальних культурних цінностей. Художники вкотре зайнялися пошуками нового. Фотомитцям раптом стало нецікаво відображати світ, таким, як він виглядає. Вони хотіли зображати його так, як вони його розуміють. У богемному середовищі в черговий раз закипіли суперечки про сутність абстракціонізму.

 Художники небезпідставно боялися, що новий напрямок у фотографії відбере у них частину хліба і відчайдушно зневажали фотографів-абстракціоністів.

А фотографи-реалісти були переконані, що незрозуміле фотографування окремих елементів предметів веде до загибелі фотографії. Реалісти взагалі не розуміли, чому існує абстрактна фотографія, тому як у неї немає утилітарного призначення. Про те, що абстрактні знімки можуть бути самодостатніми об'єктами мистецтва, навіть не бралося до уваги.

Американський журналіст Артур Голдсміт писав в 1989 році: «Фотографія - це репродукція, детальний і буквальний опис, відображення деяких видимих ​​аспектів буття. Звичайно, це абстракція, обмежена рамкою, двомірна, заморожена, часто безбарвна, але абсолютно ідентична тому, що знімалося »... Інші точки зору навіть не бралися до уваги.

 Абстрактна фотографія сьогодні

Нині, суспільство визнала абстрактну фотографію та бачить в ній нову форму мистецтва. Ця радісна зміна відбулася в свідомості людей через те, що реалізм до 1970-х років повністю впорався зі своїм завданням. До цього часу зображення значно потіснила слово. З'явилися маса періодичних видань, де текст не грав майже ніякої ролі, зате безліч прекрасних знімків заворожували своєю досконалістю. Основна інформація стала надходити разом з іміджами.

 «Краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати!» - цей девіз став, як ніколи популярним. Люди так звикли до яскравих, динамічним фотографій в буклетах, журналах і рекламних плакатах, що навчилися без праці відокремлювати закладену ідею, від конкретного зображення. Суспільство навчилося абстрактно мислити. Тому поява абстрактних фотографій вже нікого не дивує. Більш того, до них звикли, а з появою цифрових технологій на них з'явився стійкий попит з боку модних періодичних видань.

   

Визнана фоторедакторами і мистецтвознавцями абстрактна фотографія вийшла на широку дорогу. До числа професійних фотографів, які цікавляться цим напрямком, приєдналася молодь, якій взагалі немає ніякої справи до традицій і умовностей. Тим більше, часто не маючи спеціальної освіти і досвіду, молоді фотохудожники працюють по натхненню. Такі фотографи, відкидаючи тих, хто проклав їм шлях до абстрактної імпровізації, сміливо рвуться в бій. Вони рішуче відмовляються підкориться тому, що американський фотограф Майнор Уайт одного разу назвав «тиранією зримих фактів».

Фото:  Котлярчук А.С.  

комментарии
ТОП Статья
18/10

Текст і фото: Андрій Котлярчук   Знайомство з поліськими язичниками сталося випадково. Я досліджував притоки річки Тетерів на їх фотогенічність. Час від часу ці струмки нагадували мені справжні ...

Календарь
28/06

Персональна виставка художниці ZINAIDA "Рушникові полотна" 28 червня о 16:00 у залі "Хлібня" Національного заповідника «Софія Київська» відкриється персональна ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **