Наверх
Меню
Меню
Статья
30/12
Жанрова і репортажна фотографія
cs037-010.jpg
cs037-010.jpg

Жанрова і репортажна фотографія

Жанрова і репортажна фотографія.

Різновиди фотографії (Андрій Котлярчук про фотографію).

У мистецтві, і зокрема в фотографії існують основні напрямки (жанри), а саме: натюрморт, пейзаж і портрет. Четверте напрямок, яке описує повсякденне життя людства, мистецтвознавці назвали «жанрова сцена», ніж внесли деяке сум'яття в поняттях. Розглядаючи фотографію, як різновид графічного мистецтва, ми користуємося тими ж термінами, які використовують художники.

 

Історія жанрових зображень

Жанрові сцени в мистецтві з'явилися досить давно. З деякою натяжкою сценки полювання зображені первісною людиною на стінах печер можна назвати першими жанровими картинами. Сталося це близько 30000 років тому. У живописі, як і в фотографії під терміном «жанрова сцена» маються на увазі картинки з повсякденного життя людей. Так на картинах європейських живописців ХVII століття відображалася життя простих обивателів: п'яні бійки в тавернах, мисливські сценки і картини з життя вершків суспільства. В цей час художники стали цікавитися життям поза стінами майстерень. Картини перестали бути бундючно статичними. Вони почали дихати розповідною, при цьому показуючи не зовсім причесаний побут городян і селян. Подібні полотна користувалися успіхів у голландських купців, які в побуті наслідували аристократії.

У Російській імперії мистецьке життя також вирувало. Фаворит імператриці Катерини Великої Олексій Орлов захотів показати покровительці кульмінацію Чесменкого морської битви з турками. Для цього в листопаді 1770 він замовив у художника Філіпа Гакерта ряд картин з батальними сценами. А для того, що б художник перейнявся морським і батальних духом, Орлов наказав капітану корабля «Три Святителя» розстріляти напхане порохом старе судно. Олексій Орлов спостерігав за полум'яним перформансом в суспільстві італійської поетеси Корілла Олімпік. Художник шоу оцінив і написав цілком реалістичну серію полотен.

 В кінці ХІХ століття зображення з жанровими сценами стали надзвичайно популярними серед зародилася російської буржуазії і не в останню чергу завдяки фотографії. Надихнувшись твором Іллі Рєпіна «Бурлаки на Волзі» безліч російських фотографів потяглося досліджувати глибинку і закраїни Росії.

У Радянській Росії пестували поняття «документальної» репортажної фотографії, яку протівоставляется буржуазної «художньої». Художню фотографію звинувачували у надмірній поетичності і постановочні. Фотографія з самоцінного витвору мистецтва поступово перетворилася в фотоілюстрацій в газеті. Вона вже розвивалася швидше за законами журналістики, ніж мистецтва.

 

Дуже показовою є рецензія на виставку «Радянська фотографія за 10 років (1917-1927)» російської газети «Известия» навесні 1928 року: «У відділі репортажу його відразу (глядача А.К.) обвіває свіжим вітром сучасності ... фоторепортера вміють помітити і підкреслити те характерне, то бадьорий і міцне, яке так часто вислизає від очей сучасного художника-живописця ». Саме тоді з російського прислівники зникло слово «світлопис». Його замінили поняттям «фотографія». Тому що художність образів з їх плавними переходами світлотіні опинилася під забороною. І поклавши руку на серце при найнижчої «пролетарської» культури фотографії говорити про «художності», режисурі та композиції стало безглуздо. Сучасники докоряли молодих пролетарських фотографів-репортерів: «Новизна сюжетів часто прикривала учнівську незрілість техніки светописи. Вони задовольнялися іноді лише самою можливістю схопити живу сценку з життя».

 

А ще через сім років газета «Правда» від 03.II / 1935 року відтворила монолог сільського активіста: «Товариші! Ми побудували новий народний дім, створили читальню, лікарню, перукарню. Тепер влаштували колгоспну фотографію. Все це одна лінія: поліпшити колгоспне життя, зробити її культурної, різноманітною. Все це добре, але от з фотографом вийшло кепсько. Товариш фотограф! Ми працюємо, вчимося, розбудовуємо все наше життя, а ти, наш фотограф, знімаєш нас ніби при царської влади. Прикро і соромно: ідоли якісь. Ми люди веселі, нові, а ти верзеш одне і теж. Старорежимні твої фотографії. Є в твоїх фотографіях презирство до селянства. Гей, брат, такими справами жартувати не можна. Ми світ переробляємо і серце горить, кожен в нашому селі хоче стати героєм Радянської країни, а ти фотографуєш нас немов при капіталізмі».

   
Офіційну точку зору Радянського союзу висловив в 1958 році мистецтвознавець С.А. Морозов: «Фотографією як мистецтвом може займатися і репортер, і фотограф-професіонал, і фотолюбитель не пов'язана роботою у пресі». Тобто, відтепер мати художню освіту було вже не обов'язково. Камерної жанрової фотографії було дано рішучу бій, і в СРСР вона на час здала позиції. відміну жанрової фотографії від репортажної фотографії Перш, ніж приступити до розгляду даного питання, слід врахувати, що улюблений багатьма фотографами репортаж, є складовою частиною жанрової фотографії. А межа між репортажної і жанрової фотографією часом розмита і малопомітна.    Основна відмінність, на мій погляд полягає в тому, що репортажна фотографія має на увазі під собою фотонарис, де в серії фотографій є вступ, інтрига, розв'язка і епілог. У фотонарис можуть бути включені також інші напрямки в фотографії. Наприклад, натюрморт і пейзаж. А жанрова фотографія в одному знімку може укладати весь розповідь. До того ж жанровий знімок обов'язково містить в собі сюжет. Фігури подані середнім планом, що б була можливість розглянути не тільки людей, а й навколишнє оточення. Пов'язати всі предмети на знімку з діями людей часом дуже складно. Тому від фотохуджника потрібно незвичайний талант постановника.

Історія показала, що жанрова фотографія цікава саме своєю художністю навіть через десятиліття. Історики з задоволенням розглядають деталі костюмів і предметів побуту з минулого, а мистецтвознавці відзначають витонченість композиції. Антропологів цікавлять особи, етнографи вивчають інтер'єр осель. Всього цього репортажний знімок, як правило, позбавлений. Він зроблений тут і зараз до цієї статті. Він інформує про часом нецікаве короткочасному подію. Через два тижні репортажний знімок вже мало кого цікавить. А через десять років ніхто навіть не зрозуміє про що на зображенні йде мова. Тим більше, якщо знімок не підписаний. Крім того, я помітив цікаву особливість. Люди з художнім мисленням захоплюються постановочними кадрами, а з технічним мисленням «документальним репортажем». При цьому вони сподіваються на технічні можливості своєї камери. Тобто автоматичне наведення фокуса, різко малює об'єктив і велику кількість кадрів в секунду. А головне достоїнство в репортажу кадрі бачать «заморожене мить», а не художність або інформативність фотокартки. Інший підхід «документалісти» не сприймають і вважають його єдино правильним. При цьому згадуються слова сучасного московського дизайнера Артема Лебедєва: «Реальність необхідна тільки тим людям, у яких відсутня уява».

Легкість, з якою можна робити багато кадрів секунду привела до недбалості у виборі композиції. Багатьом репортерам здається, що кількість знятих картинок саме по собі перейде в якість. Це спрощене міркування приносить шкоду фотографії вже більше ста років. Репортер, який сухо документує одномоментні події за допомогою моторної камери, свого почерку позбавлений. Наприклад, в 2005 році було знято понад 80 млрд. знімків. Однак я не впевнений, що серед них стало більше шедеврів, ніж десятиліттям раніше.

Режіссіруя ж постановочні знімки, можна виробити свій індивідуальний стиль. Саме він і є почерком, за яким дізнаються художника. Око досвідченого фотохудожника настільки гостро вихоплює з життя гармонійні сценки, що пропустити їх він не в силах. Подібні майстра завжди напоготові; вони і в штовханині подій зможуть побачити цікаву з точки зору композиції і світла картинку. І тут же відобразити її.

І ще одна важлива відмінність між постановочної і «моментально-документальної» фотографією. Фотограф, який ставить сцену, ясно уявляє собі результат. І він йде до цього результату, ретельно вивіряючи кожен крок. Репортер цього позбавлений. Він сподівається, що зірки вдало складуться над ним і саме сьогодні подарують йому шедевр.

 

Жанрова фотографія

Основою для жанрових знімків є навколишня людини побутова і соціальне середовище. На знімку обов'язково повинна бути відображена сценка з життя людей з безліччю другорядних, але мають відношення до зробленого сюжету деталей. При цьому зафіксоване на фотографії якесь дійство і навколишнє середовище зливаються в надзвичайно щільне ціле. У жанровому знімку присутні багато складових портрета, проте тут все ж головний не людина, а сцена, в якій він бере участь. При цьому наявність сюжету в жанровому знімку - обов'язково.

Часом, підготовка до жанрової фотозйомки може тривати кілька днів. Сама ж фотозйомка менше години. Хороша жанрова фотографія абсолютно не схожа на постановочну. Мені не раз доводилося чути, про власні «вдалих» кадрах. Коли ж я людям пояснював, що в кадрі все, аж до відігнутого мізинця виставлено, любителів фотографії охоплювало розчарування.

Хтось із голлівудських акторів розповідав, що він готовий повірити в прекрасну блондинку, яка на красивому двомісному кабріолеті в'їжджає на міст над гірською ущелиною. Міст під машиною обрушується, дівчина в останню секунду хапається за хисткий кущик і в цей момент з'являється герой-рятівник, який і рятує прекрасну автолюбительку. Так ось, в цю нісенітницю актор готовий був повірити, але ніколи в житті він би не повірив, що в цей момент біля мосту з'явиться готова до дії кінознімальна група.

Коли я задумую фотозйомку, я роблю ескізи безлічі образів. Потім я відбираю кращі з них. Кожен сюжет ретельно продумую, також ретельно підбираю реквізит. Заздалегідь шукаю акторів і локації фотозйомки. І навіть до дрібниць промальовані сюжети. Вивіряю композицію. Зрозуміло, під час фотозйомки можуть виникнути вдалі і щасливі ідеї, які ляжуть на фундамент скрупульозної підготовки.

Працюючи подібним чином, фотограф більше схожий на художника або кінематографіста, який також задумує картину і доводить свої фантазії до досконалості. І якщо сюжетна лінія окремої фотографії або проекту підказана життям, то втілення є художнім вимислом.

    

Репортажна фотографія

Популярний французький фотограф Анрі Картьє-Брессон ввів в фотографію поняття «вдалий кадр». Мовляв, навіть вчитися композиції необов'язково. Головне вчасно натиснути на спуск. Історія показала, що метр був не правий, що мати елементарні уявлення про побудову кадру, все ж необхідно.

Втім, якщо знати правила композиції ... випадкові знімки бувають часом несподівано прекрасні, завдяки випадково сформованим ситуацій і грі світла. Однак сподіватися на випадковий кадр досить безглуздо. Тому що «вдалі» знімки ніколи не складуть проект.

Вони будуть всього лише строкатим набором випадкових, більш-менш вдалих фотографій. Тому слід не сліпо копіювати дійсність, а приносити в неї трохи свого «его».

Якщо під час репортажної зйомки ви попросите модель зробити крок вліво-вправо, то композиція від цього може тільки виграти. Тому що середньостатистична людина має дуже туманне уявлення про композицію, і тим більше він не бачить, як він виглядає в кадрі. Багато людей соромляться і відмовляються позувати, вони впевнені, що фотографія повинна «правдивої». І в правду, ілюзія, що фотографія - по суті, є «справжній документ» епохи, існувала досить довго. Аж до появи фотошопа.

   

Зрозуміло, кожне фототворів є в тій чи іншій мірі документом епохи, середовища в якій мешкає або мешкав автор, його світосприйняття. Що ж стосується документальної правдивості, то одна справа правда дійсності, а інше художня правда. Голий реалізм необхідний тільки тим людям, яким у дитинстві не читали казок і у яких повністю відсутня уява. Фотомистецтво не повинно задовольнитися фіксацією якогось явища, що б довести що дане явище існує. І навіть наступним поясненням для чого це явище існує. Завдання мистецтва викликати переживання цього явища, схвилювати глядача, що б він повніше і гостріше бачив це явище. Як говорив польський письменник Станіслав Лем: «Насправді все не так, як насправді». Фотографія, яка не хвилює і не будить уяву - не цілком правдиве твір, хоча зміст її може бути цілком документальним.

Будучи досить молодою людиною, мені вдалося поговорити з останніми фотографами, які пройшли Другу світову війну. Найбільшим для мене одкровенням стало відкриття, що виявляється все найбільш знакові знімки Другої світової війни були постановочними. Досить сказати, що Прапор Перемоги підняли над Рейхстагом о 22:50 вечора. А після, скільки разів приїжджали кореспонденти центральної преси, стільки раз і перезнімали. Знаменита кінохроніка, коли солдати несуться з прапором по сходах Рейхстагу, взагалі була інсценована добу по тому. А найменше пощастило комсомолці Зої Космодем'янської. Кореспондент газети «Известия» викопав оголене тіло дівчини з могили і знову повісив його на шибеницю. Цим безстороннім знімком фотокореспондент хотів показати звірства фашистів. І це йому цілком вдалося.

Професійні фоторепортери вміють підпорядкувати собі випадковість. Вони буквально злітаються на масові святкування: карнавали, ярмарки, фестивалі. У таких місцях люди зазвичай в позитивному настрої, вони адекватно реагують на камеру. Крім того, в таких місцях можна зустріти підвищену концентрацію дуже яскравих персонажів, яких в повсякденному житті не зустрінеш. Під час народних гулянь, люди на присутність фотографів реагують цілком доброзичливо. Найголовніше - натискаючи на спуск камери, слід чітко уявляти собі, навіщо ти це робиш, і що в підсумку вийде.

Не слід нехтувати вірою людей в «документальну» фотографію. Прекрасний фотолюбитель, учений І. І. Мечников в бесіді з письменником Анатолем Франсом сказав: «Якщо систематично закріплювати за допомогою фотографічного апарату все життя, що проходить повз нас , то виходить в результаті нескінченно довга смуга зображень минулого. А минуле, ніж воно далі відходить, тим робиться для нас дорожче». (Журнал «Фотографічні новини», 1909 рік, № 7, стор. 110) Цілком тверезе передбачення!

Однак з маленькою обмовкою: всі знімки повинні бути підписані. І в першу чергу - репортажні. У підписі повинна міститися наступна інформація: хто і коли знімав, де знімав, що саме зображено. По можливості, прізвища людей. Знімок, підписаний належним чином має набагато більшу історичну та художню цінність, ніж непідписаний.

Фото: Андрій Котлярчук

комментарии
ТОП Статья
18/10

Текст і фото: Андрій Котлярчук   Знайомство з поліськими язичниками сталося випадково. Я досліджував притоки річки Тетерів на їх фотогенічність. Час від часу ці струмки нагадували мені справжні ...

Календарь
28/06

Персональна виставка художниці ZINAIDA "Рушникові полотна" 28 червня о 16:00 у залі "Хлібня" Національного заповідника «Софія Київська» відкриється персональна ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **