Історія вина і виноробства бере початок з давніх часів. Його значення в древніх цивілізаціях було настільки велике, що займає центральне місце в багатьох художніх творах. На древніх судинах часто зустрічаються зображення сцен сімпосій (захід розважального характеру у древніх греків, під час якого розпивали вино і велися філософські бесіди). Вино, гроно винограду або виноградна лоза нерідко були елементами художніх творів і об'єктом натхнення великих майстрів: Леонардо да Вінчі - «Таємна вечеря», Караваджо - «Вакх», Ян Вермер - «Дівчина з келихом вина», Пітер Пауль Рубенс - «Венера, Купідон, Вакх і Церера», Франциско Гойя - «Збір винограду або осінь», Вінсент Ван Гог - «Червоні виноградники в Арлі», Пабло Пікассо - «Натюрморт з рибою і пляшками» і безліч інших творів.
Великі майстри були не тільки любителями, але також великими знавцями і цінителями цього напою. Вино є предметом колекціонування і цінується нарівні з іншими творами мистецтва. Але, кажучи про вино, не можна залишити поза увагою тему етикетки. За кілька століть цей невід'ємний атрибут пляшки з вином виконав довгий шлях від виконання суто інформативної функції до твору мистецтва, коли кращі світові винороби стали залучати великих художників для створення своїх етикеток. До цієї роботи в різний час були залучені такі відомі художники як Жорж Брак, Сальвадор Далі, Марк Шагал, Хуан Міро, Френсіс Бекон, Нікі де Сен-Фалль, Василь Кандинський, Антоні Тапіес, Роберт Вільсон, Ілля Кабаков, Пабло Пікассо, Енді Уорхол, Люсьєн Фрейд. Картини Тулуз-Лотрека, Альфонса Мухи, Ніко Піросмані були використані для оформлення пляшок з вином.
У мистецтві завжди оголена натура символізувала чистоту вражень, почуттів, відкритість емоцій для навколишнього світу. Саме це відрізняє справжнє вино від примітивних підробок або виробів. Його смак і наповненість не вимагає зайвих прикрас у вигляді рясно оформленої етикетки, великої кількості позолоти і буйства кольору. Внутрішня наповненість відповідає відчуттю самоспоглядання, відкритості, взаємоперетікання внутрішнього і зовнішнього світів. Тільки ти, твої почуття і простір. Саме ці асоціації виникають при перегляді робіт Павла Мазая, в яких мінімум конкретики, фігуратівізм зведений до космічних абстракцій, відчуття Космосу, наповненого емоціями автора і глядача. Такі ж наповненість, багатошаровість сприйняття, насичені відчуття виникають при спілкуванні з кращими представниками виноробного мистецтва.
Винороби Вікторія і Борис Пекер (фото: Вікторія Пекер)
Мистецтво і вино - нероздільні поняття. І, як в будь-якому творі, його творець є центральною фігурою. Особливою увагою до культури і мистецтва відрізняється сімейна виноробня Home Wine From Boris Вікторії і Бориса Пекер. Home Wine From Boris розташовується на даху багатоповерхового будинку в центрі Миколаєва з 2010 р. «Історія нашої виноробні починалася з подорожей по світу, - розповідають Вікторія і Борис. - Ми любили заїзджати на різні виноробні, ближче знайомилися з культурою та історією вин, особливостями виробництва, секретами вибору вина, поєднаннями його зі стравами. Виноробні - це абсолютно особливий світ зі своїми традиціями, особливостями виробництва, секретами вибору вина, тонкощами дегустації та багато іншого... Ми вражалися, надихалися і прийшли до бажання створювати наше власне вино якісного рівня. В результаті багаторічних експериментів ми прийшли до вина з нашим характером і смаком. Дизайн пляшки і етикетки в стилі мінімалізму повторюють архітектуру нашої виноробні і стиль нашого життя. Вино, яке ми створювали, ставало відомим спочатку серед друзів, потім ми стали показувати його на винних фестивалях і конкурсах. І, як результат наших досягнень - срібло за «Одеський чорний 2019» в конкурсі «Винного Гіду України 2020» серед майже 300 зразків українських вин від 67 виноробів України. Виноробня входить в Асоціацію крафтових виноробів Причорномор'я. Ми робимо вина, які хотіли б пити самі.
Подорожі, фотографія, вино - спільні інтереси і основа дружби з Павлом Мазаєм. У 2018 році вино Home Wine From Boris було представлено на закритій презентації його робіт «Послання Павлу» в Києві. Це поклало початок спільної творчості. У наших зустрічах з Павлом за келихом і виникла ідея створити лімітовану серію 55 пляшок "Home Wine from Boris inspired Pavlo Mazai". Чому лімітована серія? Так склалося, що людям хочеться мати щось унікалне. Наша місія - відродження української культури виноробства та мистецтва фотографії. Павло любить виключно червоне вино за його насичений і терпкий смак, аромат спецій і яскраве дихання виноградного спирту. Таким стало для Павла наше «Merlot 2020». Він надихнув нас своєю творчістю, або ми його своїм вином? Знаємо одне - це було взаємно. Роботи Павла, як і смак нашого вина - це впізнаваність, характер, свій почерк і тіло ... Ти сам той, хто ти є. Фотографія, обрана для етикетки, входить в серію робіт Павла "Mar Adentro" (з іспанської - «Море всередині»). Нехай кожен ковток "Home Wine from Boris inspired Pavlo Mazai" наблизить вас до вашого моря».
Мазай Павло Pavlo Mazai український художник. Народився у 1980 році в Києві. У 2004 році закінчив Київський університет туризму, економіки і права. Юрист за освітою.
Види мистецтва: фотографія, перформанс, колаж, кераміка.
Жанри: автопортрет, колаж, фігуративізм, ню.
Персональні виставки:
"Обличчя" Asia 2016
"Обличчя" France 2016
"Vacas" 2017
"Метрика" 2018
"Послання Павлу" 2018
"Mar Adentro" 2019
"Айета" 2019
"Три крапки" 2019
"Поклик безсловесних" 2020
Фото: Павло Мазай
Текст: Галина Браіловська