Наверх
Меню
Меню
Событие
01/10
Відкриття виставки «КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ»
Афіша.jpg
Афіша.jpg

Відкриття виставки «КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ»

Від 1 до 30 жовтня 2021 року в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва  відбудеться четверта, завершальна виставка проєкту «КРІЗЬ ВІКИ: НАБУТА БАТЬКІВЩИНА», присвяченого Року історії та культури литовських татар 2021. Виставка «КІСМЕТ ЙОРГАН. ТЕПЛА МАТРИЦЯ ПОКОЛІНЬ» – це художній погляд на історичний шлях кримськотатарського народу з Криму до Литви та сьогодення унікального сучасного етносу – литовських татар. 

Експозиція виставки демонструє твори різних видів мистецтва та предмети сучасного дизайну. Глядач побачить широкий спектр як класичних образотворчих технік, так і форм contemporary art.  

З литовської сторони у виставці беруть участь 13 авторів – Арвідас Алішанка, Аушра Ясюкявічютє, Віргінія Кірвялєнє, Аушра Клєйзайтє, Жідрє Рідулітє, Саулє Урбанавічютє, Владас Лісайтіс та група митців «Білі молі» –Аустє Юргєльонітє-Варнє, Міглє Лєбєднікайтє, Раса Лєонавічютє, Лаура Павільонітє-Ежєрскінє, Юлія Восилютє, Кароліна Кунчінайтє. 

Кураторами литовської частини виступили Сільвія Юозелскітє та Вітаутас Туменас. 

Серед експонатів – скульптура, живопис, графіка, текстиль та литовський документальний фільм “Каблучка вірності” з архіву Литовського радіо та телебачення (LRT).

Українські учасники виставки представляють живопис (Олена Придувалова, Олексій Аполлонов), текстиль (Тетяна Кисельова), об‘єкти дизайну (Алла Жмайло) та інсталяцію (творчий тандем Давид Шарашидзе, Гія Міміношвілі).

 

Назва виставки “КІСМЕТ ЙОРГАН” буквально перекладається як “ковдра долі”.

Цей побутовий предмет – ЙОРГАН (клаптикова ковдра) як прояв КІСМЕТ (долі, фатуму) і як цілісний метафоричний комплекс – своєрідна “тепла матриця”, що зігрівала й продовжує зігрівати увесь народ на непростому шляху до своєї землі. 

І якщо для литовських татар набуття нової батьківщини є історичним фактом, то для кримськотатарського народу цей шлях триває. Для багатьох з них, народжених у відриві від батьківської землі та національного наративу внаслідок найбільшої трагедії кримськотатарського народу ХХ століття – депортації 1944 року, саме сім’я, власна родина з притаманним їй побутом, національними стравами, одягом та предметами ужитку довгий час залишалася “малою батьківщиною”. Заради зберігання й відтворення власної етнічної традиції в ній було важливим усе – від усного переказу кримськотатарських казок до предметів побуту, як от традиційна клаптикова ковдра – йорган. Ця зшита й вишита руками рідних людей ковдра дарує, зберігає й передає від покоління в покоління родинне тепло й відчуття дому.

Презентація події почнеться 1 жовтня о 17.00 за участю Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Вальдемараса Сарапінаса, організаторів, учасників і гостей з Литви.

Адреса: м. Київ, вул. Лаврська, 9, корп. 29

 

комментарии
Календарь
20/05

ЦСМ "Білий Світ" повертається до виконання своїх планів, перерваних війною. 20 травня у ньому відкриється довгоочікувана виставка левкасних мініатюр – художніх робіт, створених учасниками ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **