5 жовтня в арт-просторі "Ornament Art Space" відкриється виставка київського художника Павла Мазая "Дерть". Юлія П'ятецька присвятила творчості цього художника статтю, яку ми пропонуємо вашій увазі.
Павло Мазай народився і виріс в Києві, де й досі мешкає, він городянин, і це вкрай важливо для сприйняття його особистості і творчості. Тим цікавіші природні і тваринні серії Мазая, які вражають насамперед відчуттям несамовитої свободи, справжності, щирості і краси.
Найкращі роботи Павла, на мою особисту думку, народжувалися саме за міськими мурами і метушнею загачених вулиць. Там, де на тебе не тиснуть нескінченні стіни, не розчиняє натовп, не травмує сучасний архітектурний безлад, де ти залишаєшся сам на сам, без щохвилинних обмежень мегаполісу, з чистою і чесною стихією природи.
Це дуже потужний виклик - опинятися на самоті поміж небом і землею, власне, творчий пошук Мазая відбувається в місцях, де відступають стіни і мури. “Заїдь в село, спитай, хто ти”, - сказав якось Павло. Він мав на увазі дещо інше, але природна стихія, яка нагадує про свої права, ледь місто закінчується, робить людину більш свідомою і розкутою, це безцінний досвід, і Мазай використовує його як митець. І “Дерть” народжувалася саме так.
Коли дивишся в обличчя його коней, саме - в обличчя, я не помилилась, відчуття жахливої роздробленості і розірваності цього світу відступає. І декілька автопортретів цієї експозиції звісно не випадковість.
Серія "Дерть" лімітована серія 15 екземплярів, 2021
Павло багато їздить, мандрує, і його портрети - будь то людина, кінь, корова, метелик - це теж пошук себе, спосіб самопізнання, подолання існуючих рамок, вічний перетин кордонів. Кожна його робота в якомусь сенсі ще й автопортрет. І кожна свідчить про єдність всього живого.
Дерть – це неочищене подрібнене зерно, що йде на корм худобі. Дерть може бути назвою якогось українського села. Я не питала Павла, чому він так назвав свою серію. Я вважаю, глядачу треба залишати порожній простір, який він заповнить змістом самотужки, без авторських вказівок і натяків. Свобода висловлювання передбачає свободу сприйняття. Це важливо – бачити і думати своє.
Павло завжди залишає розкішний простір для тлумачень – дивитися в обличчя його коней і не думати про все на світі не можливо. Для мене “Дерть” Мазая – це споконвічне зерно світобудови, свідоцтво міцного вселенського взаємозв`язку, що існував задовго до того, як людина визнала себе вінцем творіння. Це природна свідомість, вселенська безмеж. Дерть - це досконалість всього неочищеного.
Текст: Юлія П`ятецька
Фото: Павло Мазай
Головне фото: self-portrait, серія "Дерть" лімітована серія 5 екземплярів, 2021
Довідка про митця:
Мазай Павло Pavlo Mazai український художник. Народився у 1980 році в Києві. У 2004 році закінчив Київський університет туризму, економіки і права. Юрист за освітою.
Види мистецтва: фотографія, перформанс, колаж, кераміка.
Жанри: автопортрет, колаж, фігуративізм, ню.
Персональні виставки:
"Обличчя" Asia 2016
"Обличчя" France 2016
"Vacas" 2017
"Метрика" 2018
"Послання Павлу" 2018
"Mar Adentro" 2019
"Айета" 2019
"Три крапки" 2019
"Поклик безсловесних" 2020
"Дерть" 2021
Також матеріали про художника: http://www.be-inart.com/post/view/3845
Виставка триватиме з 5 по 25 жовтня (5 жовтня вхід за запрошеннями)
Адреса: Василя Тютюнника, 53, Київ.