Наверх
Меню
Меню
Новость
20/01
Оксана Чепелик. Перформенс «On The Edge» до 140-річчя Олександри Екстер
DSC_6792.jpg
DSC_6792.jpg
IMG_9775.jpg
IMG_9775.jpg
IMG_9851.jpg
IMG_9851.jpg
IMG_9791.jpg
IMG_9791.jpg
IMG_9734.jpg
IMG_9734.jpg
IMG_9682.jpg
IMG_9682.jpg
IMG_8976.jpg
IMG_8976.jpg
IMG_8635.jpg
IMG_8635.jpg
IMG_8908.jpg
IMG_8908.jpg
DSC_6792.jpg
IMG_9775.jpg
IMG_9851.jpg
IMG_9791.jpg
IMG_9734.jpg
IMG_9682.jpg
IMG_8976.jpg
IMG_8635.jpg
IMG_8908.jpg

Оксана Чепелик. Перформенс «On The Edge» до 140-річчя Олександри Екстер

Оксана Чепелик. Перформенс «On The Edge» до 140-річчя Олександри Екстер.

 

18 січня, виповнилося 140 років від Дня народження однієї з найпомітніших мисткинь світового авангарду – Олександри Екстер. 

У 2019 році Оксана Чепелик перемогла у конкурсі програми мистецьких резиденцій «Екстер» Українського інституту і отримала можливість працювати в арт-резиденції IMéRA в Інституті перспективних досліджень в Марселі (Франція). 

Цього 2022 року Оксана Чепелик в рамках вже  5-місячної програми IMéRA «Мистецтво, наука, суспільство» створила в Марселі перформенс «On The Edge» до 140-річчя Олександри Екстер. 

Перформенс відбувся в рамках CBS – “Community Building Seminars”, подій-презентацій з розбудови мистецької та наукової спільноти, що провокують філософські дебати та обговорення.

Перформенс «On the Edge» / «На межі» фокусувався на дослідженні лімінальних просторів, граничних станів, кордонів, меж. Учасників було запрошено долучитися і разом подумати про граничні простори, дослідити просторові межі між урбаністичною забудовою і природою, зі зсувом на 90о – між землею і морем, з 3D поворотом ще на 90о – між поверхнею і глибиною, а також досліджуються межі, обумовлені часом. Розглядалися також методи художнього дослідження і чуттєвого виробництва знань, та відмінності між знанням, відчуттям і розумінням. 

Учасникам було запропоновано бути готовими:

- збирати каміння;

- вловити вітер;

- співпрацювати з природою.

Епіграфом слугувала поема видатного ліванського філософа, поета та художника Халіля Джебрана (1883-1931) "Кажуть, що перед тим, як піти в море, річка тремтить від страху. Вона озирається на шлях, який пройшла, з вершин гір, довгої лакони, яка проходить через ліси та села, і бачить перед собою океан настільки величезний, що немає нічого, крім обов'язку, щоб зникнути назад назавжди. Але по іншому ніяк. Річка не може повернутися назад. Ніхто ніколи не зможе повернутися назад. Повернутися назад неможливо в принципі. Річка повинна ризикнути та увійти в океан. Тільки тоді, коли ти зайдеш в океан, страх зникне, бо тільки тоді річка дізнається, що справа не в зникненні в океані, а в тому, щоб стати океаном".

З точки зору лімінальності, як обряду переходу, потрійна структура перформенсу «На межі» змушує згадати роздуми Жиля Дельоза над притчею Ніцше в його праці «Заратустра». Перша частина праці ,,Заратустра" відкривається розповіддю про три перетворення: «Три перетворення духу називаю вам: як дух стає верблюдом, левом стає верблюд і, нарешті дитиною стає лев.

Верблюд - в'ючна тварина, він несе на собі ярмо встановлених цінностей, тягар освіти, моралі та культури. Він несе свій вантаж у пустелі і там стає левом. Лев розбиває статуї, розтоптує скинутий із себе тягар встановлених цінностей, виступає з критикою. Зрештою леву належить стати дитиною, тобто грою з новим початком - Творцем нових цінностей та нових принципів».

У першій частині проблематизувалася межа між міським середовищем Марселю, що характеризується високим забрудненням повітря круїзними пароплавами, та Національним парком Каланки.

У другій частині потрібно було вловити вітер, що надимав вітровказівники у вигляді літер, з яких виринало слово «Надія». Можна пригадати традиційні японські коїноборі, зроблені як вітровказівники, що майорять на вітрі у вигляді коропів. За переказами одного разу на Хуанхе в швидкому потоці безліч риб намагалося застрибнути на водоспад, але лише коропу це вдалося. Звідси символ коропа, що підіймається водоспадом, традиційно пов’язувався із досягненням повноліття хлопчиками, як символ переходу до дорослого життя. У перформенсі, референція до коїноборі свідчила про запрошення до усвідомленого дорослого життя людства у співпраці з природою.

У третій частині відтворювася звукоряд морських глибин, як чуттєве свідчення загроз біорізноманіттю в результаті забруднення та змін клімату, створений на основі метаболомічних даних, що є хімічними показниками впливу навколишнього середовища на спадкову інформацію. 

Присвята Олександрі Екстер була продиктована не тільки визначною датою, але шаною її мистецького доробку, у творенні якого вона перетинала межі стилів, кордони країн, але разом з тим слугувала поєднувальною ланкою між культурами та епохами. 

комментарии
ТОП Новость
11/08

У липні Національний художній музей України та Центр урбаністичних студій ініціювали цикл дискусій, присвячених  обговоренню майбутнього відновлення України в міждисциплінарному вимірі. Метою ...

04/08

Народна артистка України Марія Бурмака представляє пісню «Повернись живим», яка була написала під час війни. Марія Бурмака: «Війна торкнулась кожного в Україні. Батьки і сини, кохані ...

Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **