У липні Національний художній музей України та Центр урбаністичних студій ініціювали цикл дискусій, присвячених обговоренню майбутнього відновлення України в міждисциплінарному вимірі. Метою таких дискусій є побудова майданчика для діалогу між урбаністами, соціологами, культурними діячами, музейними співробітниками та митцями. Перша дискусія стосувалася теми повоєнного відновлення у соціальному, культурному та містопланувальнму вимірі.
Друга дискусія буде присвячена темі деколонізації, яка здається невичерпною у своїй багатогранності. Упродовж останніх років проводилось чимало активних дискусій, однак досі залишаються білі плями та незакриті питання. Здебільшого вони не мають простих рішень та потребують уваги до контексту кожного окремого випадку.
Під час розмови пропонується обговорити проблематику спірної спадщини. Це об’єкти та імена, які є частиною української історії і водночас мають зв’язок з іншими соціально-політичними процесами та явищами. Сьогодні подібних прикладів налічується досить багато, особливо у сфері культури. Робота з ними потребує не лише безпосереднього дослідження та аналізу, але й побудови обґрунтованих наративів. Роздуми над нашим сприйняттям того чи іншого спадку/культурного надбання є не менш важливими, ніж наголос на його значенні для українського суспільства.
Для обговорення пропонуються наступні питання:
- На які критерії ми спираємось у роботі зі спірною/незручною спадщиною? Чи існують якісь критерії для роботи зі спірною спадщиною? Якщо ні, то чи варто їх випрацьовувати? Хто мав би цим займатись? Як і де провести вододіл: це наше, це нам належить, а це нам не потрібне?
- Культурний спадок і культурний канон. Чому ми весь час маємо переглядати/переписувати канон?
- Як культурний канон стає основою для нашої ідентичності?
У дискусії візьмуть участь:
- Оксана Довгополова – докторка філософських наук, професорка кафедри філософії ОНУ ім. І. І. Мечникова, дослідниця в галузі філософії історії та Memory Studies, куратора платформи культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво.
- Віра Агеєва – докторка філологічних наук, професорка НаУКМА, літературознавця, літературна критикиня.
- Анна Лазар – кураторка Музею мистецтва у Лодзі, публіцистка, лекторка.
Модераторки:
- Оксана Баршинова – заступниця генерального директора з виставково-експозиційної роботи у Національному художньому музеї України.
- Марія Грищенко – магістр соціології, дослідниця міста.
Запрошуємо долучатись до події:
- 11 серпня о 17:00 (за Києвом) у форматі Zoom-конференції.
- Для участі заповніть форму: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdats2QVtGmUHqwG90eS6P4Q31sKs98gHYnBZ7WZnLNTOkieQ/viewform
- Також ви можете приєднатись до трансляції на Facebook-сторінці NAMU, посилання на неї з’явиться у день події.
Організатори: Національний художній музей України та Центр урбаністичних студій.
Подія відбувається за партнерської підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні
Відеозапис першої дискусії можна переглянути на YouTube-каналі Національного художнього музею України за посиланням: