Наверх
Меню
Меню
Новость
29/08
Зачарований морем. Виставка Клода Верне в Сумському обласному художньому музеї імені Никанора Онацького
DSC_4956.JPG
DSC_4956.JPG
DSC_5203.JPG
DSC_5203.JPG
DSC_5210.JPG
DSC_5210.JPG
DSC_5211.JPG
DSC_5211.JPG
DSC_4956.JPG
DSC_5203.JPG
DSC_5210.JPG
DSC_5211.JPG

Зачарований морем. Виставка Клода Верне в Сумському обласному художньому музеї імені Никанора Онацького

Ірина Павленко,

 старший науковий співробітник   

Сумського художнього музею

                                

    300-літньому ювілею видатного художника-мариніста Клода-Жозефа Верне (1714-1789) присвячена міні-виставка графічних творів (всього п’ять аркушів) з фондів Сумського художнього музею імені Никанора Онацького, якими вдало доповнено дві його живописні роботи у постійній експозиції французького мистецтва.

Народився митець на півдні Франції в Авіньйоні – місті, де збереглося багато пам’ятників середньовічної архітектури, що хвилювали уяву майбутнього художника, який з дитинства  вирізнявся мрійливим характером  і любов’ю до малювання. Спадкоємність  тому сприяла – адже його батько Антуан Верне теж був живописцем. Від нього Клод і отримав свої перші уроки. Художню освіту продовжив в Італії, у відомого майстра Бернардино Ферджоні. К.-Ж. Верне став  одним з найвидатніших митців свого часу, уславленим мариністом – автором морських пейзажів. На замовлення короля Людовіка ХV  відтворив у серії картин найбільші порти Франції і Європи (зберігаються у Парижі, в Луврі).

У  Сумському музеї  експонується картина «Вхід до Палермського порту», де зображена бухта в Палермо – столиці Сіцілії. Полотно вражає не тільки майстерністю композиційної побудови, а й сміливими кольоровими та світлотіньовими сполученнями холодних і теплих тонів, що виникають при взаємодії двох джерел освітлення – природного (місяць) та штучного (вогнище).

Твори Верне сповнені емоційно-піднесених романтичних настроїв, драматичної напруженості («Небезпечна скеля», «Бурхливе море», експозиційна картина «Буря»). В них відчувається  захоплення художника і силами природи, і мужністю простих людей, які постійно перебувають серед могутніх стихій. Море та його дари – це їхнє життєдайне джерело, середовище повсякденного буття. Художник майстерно вміщує у пейзаж постаті рибалок, зайнятих важкою і небезпечною буденною працею, – вони спускають човни на воду, допомагають товаришам дістатися берега, незважаючи на високі хвилі, мандрують вузькими стежками серед скель («Скеля над морем», «Морська затока», «Італійська бухта»). Романтика місячних ночей, штормів, заходів сонця зачаровувала глядача, викликала захват, бажання мати у себе ці зображення.  Картини майстра зберігаються у багатьох палацах та музеях Європи.

   Наш музей нині представляє графічні твори у техніці різцевої гравюри,  де за допомогою штрихів, плям, ліній,  навіть при відсутності кольору, у чорно-білому варіанті, майстерно передані різні стани морської стихії, рух хвиль, хмари, форми скель, людські постаті, загальна композиційна динаміка.

    Верне – династична родина французьких живописців у декількох поколіннях. Клод-Жозеф – не тільки син Антуана, а й батько Карла та дід Ораса Верне, які також відомі як неперевершені майстри ІІ половини ХVШ –середини ХІХ століть  

    Фото Олександра Горбаченко

комментарии
ТОП Новость
11/08

У липні Національний художній музей України та Центр урбаністичних студій ініціювали цикл дискусій, присвячених  обговоренню майбутнього відновлення України в міждисциплінарному вимірі. Метою ...

04/08

Народна артистка України Марія Бурмака представляє пісню «Повернись живим», яка була написала під час війни. Марія Бурмака: «Війна торкнулась кожного в Україні. Батьки і сини, кохані ...

Календарь
ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **