Наверх
Меню
Меню
Художник
27/09
Блайвас, Семен Мойсейович. Художник-сценограф
7.jpg
7.jpg

Блайвас, Семен Мойсейович. Художник-сценограф

Головне фото. Ф.Шиллєр. "Марія Стюарт"

Блайвас, Семен Мойсейович. (н. 8 серпня 1914, м. Балта Одеської обл.- 23 вересня 1990, м. Суми) - сценограф,  живописець. Художник-постановник, працював у галузі станкового живопису. Член Спілки художників СРСР з 1980.

           Навчався в Одеському художньому училищі. Ветеран Великої Вітчизняної війни. З 1933-1940 працював постановником та декоратором у драматичних театрах Челябінська, Харкова, Сум. З 1940 – 1982 - головний художник Сумського обласного музично-драматичного театру ім. М. С. Щепкіна. Після війни (1941-1945 рр.), працює також по запрошеннях художником – постановником у Луганському, Гомельському, Криворізькому, Новочеркаському, Ростовському та ін.  драматичних театрах  („Собака на сіні” Лопе де Вега, „Обережно,Мякишеви!” А.  Мовзона, „Мачуха” О. Бальзака, „Іспанці” М. Лермонтова). Оформив понад 200 вистав вітчизняної та зарубіжної класики. Працював з такими відомими режисерами як: О. Льдовим, М. Донцем, І. Рибчинським, І. Равицьким. Учасник Всеросійських, республіканських, регіональних художніх виставок з 1952 р. Персональні виставки: Суми. (1984,1989, 2004, 2014 (посмертні).

Основні твори: декорації до вистав „Маруся Богуславка” М. Старицького (1949), „Платон Кречет” А. Корнійчука (1949)  „Отелло” В.Шекспіра (1953), „Шалені гроші” О.Островського (1955), „День народження Терези” Г. Мдівані (1962), „У неділю рано зілля копала” О.Кобилянської (1971), „Камінний господар” Л. Українки (1973), поліптих„Спогади про війну”(1981, п., о.), створив галерею театральних портретів акторів Сумського театру.

Твори  художника зберігаються в Державному центральному театральному музеї ім. О. О. Бахрушина (Москва), Київському музеї театрального мистецтва, Полтавському літературно-меморіальному музеї М. В. Гоголя, Харківському художньому музеї, Сумському художньому музеї ім. Н.Онацького, були придбані Дирекціями художніх виставок Міністерств культури та СХ  СРСР  і  УРСР.

Ф.Шиллєр. "Марія Стюарт".

Одним з корифеїв Сумського музично-драматичного театру ім. М. Щепкіна, починаючи з 1938 до 1982 року, був Семен Блайвас – член Спілки художників СРСР, сценограф, який оформив понад 200 вистав, і не лише у Сумах, а й в театрах Челябінська, Гомеля, Ростова-на-Дону, Новочеркаська, Кривого Рога та інших міст, куди його запрошували. Ім’я Блайваса червоними літерами вписано в історію сценографії українського театру, поряд з такими іменами як Д.Лідер (Київ), Ф.Нірод (Харків), Д.Нарбут (Черкаси) та ін. Ескізи декорацій  Блайваса зберігаються у провідних театральних, художніх та меморіальних музеях Києва, Москви, Харкова, Полтави, Сум. Натхнений чарівним і дивовижним світом Мельпомени художник присвятив усе своє життя театру. Закінчивши Одеське художнє училище, він прибув у Суми. Першою виставою, яку він оформив вже у 1939 р., була «Повість про жінку» Б.Левіна. А після повернення з фронту були «Одинадцять невідомих» І.Ласкіна, «Безприданниця» О.Островського, «Підступність та любов» Ф.Шиллера, «Лісова пісня» Л.Українки та багато інших українських, російських і зарубіжних авторів. У Сумах він працював з такими режисерами, як О. Ріпко, О. Льдов, Д. Алексеєнко, В. Усенко, І. Рибчинський, І. Равицький та ін.

           Художник театру Семен Блайвас творив свої образи за теорією К.Станіславського: «Художник повинен виходити із аналізу змісту п’єси, знайти саме ті барви та прийоми, які були б співзвучні автору та правдиво передавали епоху». Театральні критики по праву називали Блайваса романтиком, який, у передачі загального образу вистави, особливу  увагу, звертав на оформлення сцени та діючих персонажів для яких крім костюмів, він робив ескізи гриму та перук. Специфіку творів Блайваса визначає причетність до театральної сцени, яка диктує масштабність пластики, здібність вибудовувати безкінечний ілюзорний простір. Стилістична образна мова його творів для виразу динаміки емоцій завжди була експресивною. Його мало цікавили оптимістичні настрої, проте  завжди були присутні драматичні квінтесенції.

Я.Мамонтов. "Рожеве павутиння"

Семен Блайвас з повагою підходив до авторської драматургії, добре знав творчість класиків і суворо дотримувався змісту п’єси, передаючи епоху у її історичному часовому контексті. У сучасному прочитанні творів світової драматургії, він надавав перевагу саме тим видатним авторам, які внутрішньо найбільш відповідали уявленням художника про трагічні події (В. Шекспір «Отелло», «Ричард ІІІ»,  «Два веронця», Ф.Шиллер «Марія Стюарт», О.Островський «Шалені гроші», «Остання жертва», О.Бальзак «Мачуха», Л.Українка «Камінний господар» та ін.). Його кумиром був Чарльз Спенсер Чаплін.

Верхівкою розквіту щепкінців були 1960-70-і роки, коли головним режисером став І. Рибчинський. Саме він під своїм творчим «крилом» об’єднав таких талановитих акторів, як О.Тарасенко, Л.Рудіна, А.Носачов, Н. Домбровська, П.Собецький, І.Дехта, М.Лісова, Л.Рудік,  які стали прикладом для молодих та яскравих особистостей – З.Серебрякової, О.Сокіл, В. Будянського, В.Курти та багатьох інших. Яскрава галерея портретів акторів у ролях, створена Блайвасом, зберігається у музеї Сумського театру та нащадків акторів. Пам’ять про майстра – оригінального та надзвичайно обдарованого – жива й до сьогодні.

Ф.Шиллєр. "Ричард - Лев'яче серце".

Статтю про Семена Блайваса можна прочитати тут. 

Інформацію надано Надією Юрченко, Сумський обласний художній музей ім. Н.Х.Онацького

комментарии
Календарь
28/06

Персональна виставка художниці ZINAIDA "Рушникові полотна" 28 червня о 16:00 у залі "Хлібня" Національного заповідника «Софія Київська» відкриється персональна ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **