Наверх
Меню
Меню
Событие
22/04
Документальна виставка «Стефан Вільконський. Микола Шраг. З особових фондів ЦДАМЛМ України» про історію українського віолончельного виконавства
in art 1.jpg
in art 1.jpg

Документальна виставка «Стефан Вільконський. Микола Шраг. З особових фондів ЦДАМЛМ України» про історію українського віолончельного виконавства

Документальна виставка «Стефан Вільконський. Микола Шраг. З особових фондів ЦДАМЛМ України» про історію українського віолончельного виконавства та авторський концерт «Вибрики ноосфери» відомого українського композитора та віолончеліста Золтана Алмаші, за участю Маріани Скрипи (скрипка) та Олексія Шмурака (фортепіано)

 

У середу 22 квітня 2015 року о 17.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» відбудеться презентація документальної експозиції «Стефан Вільконський. Микола Шраг. З особових фондів ЦДАМЛМ України» та авторський концерт «Вибрики ноосфери» відомого українського композитора, віолончеліста Золтана АЛМАШІ, за участю лауреатів міжнародних конкурсів Маріани СКРИПИ (скрипка) та Олексія ШМУРАКА (фортепіано).

Цього року виповнюється 145 років від дня народження заслуженого артиста УРСР, професора Київської консерваторії, віолончеліста Стефана Вільконського (1870–1963) та 45 років по смерті доктора економічних наук, віолончеліста-аматора Миколи Шрага (1894–1970). Їх особові фонди зберігаються у ЦДАМЛМ України. З оригіналами документів, які презентують маловідомі сторінки віолончельного виконавства ХХ століття, можна буде ознайомитися під час заходу.

Концерт в Архіві-музеї відкриє міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім ІХ». У програмі – твори Золтана Алмаші, написані композитором у 1996–2015 роках, та твори анонімних авторів у його інструментальних версіях.

Вхід вільний.

 

Олена ЧИЖОВА, директор ЦДАМЛМ України: «У ці дні виповнюється три роки літературно-музичному проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї». Його мета – популяризація та поповнення фондів ЦДАМЛМ України, що дозволяє тримати постійний зв’язок з минулим та сучасністю. На виставці, зокрема, буде експоновано світлини та «педагогічний щоденник» професора Стефана Вільконського, афіші концертів 1912 року й інші документи віолончеліста-аматора Миколи Шрага, що відкривають маловідомі сторінки життя обох митців. Деякі документи з особового фонду Миколи Шрага 26 грудня 1974 року були засекречені. Наприклад, некролог Сергія Єфремова на смерть батька Миколи – Іллі Людвиговича Шрага (1847-1919), знаного українського політичного і громадського діяча, члена чернігівської «Просвіти». Від 1990 року усі ці документи відкриті для дослідників».

 

Золтан АЛМАШІ, композитор, віолончеліст: «Впевнений, що кожна думка не зникає безслідно. Вона є частинкою єдиного невидимого інформаційного простору – «ноосфери». Важливим є і процес, і результат творчої діяльності. Символічно, що концерт відбудеться в Архіві-музеї – місці, що зберігає пам'ять про видатних митців. Забуття – страшна річ для кожного... Концерт – філософський роздум на цю тему. Тому звучатимуть також і твори анонімних авторів. Цікавим є й те, що відкриють програму концерту мої перші фортепіанні прелюдії, створені у 1996 році, а завершить – українська прем’єра «19 благородно-сентиментальних фрагментів» для фортепіано, які з’явилися на папері у середині березня 2015 року».

 

Адреса ЦДАМЛМ України:

вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника «Софія Київська» (центральний вхід).

Для отримання детальнішої інформації, будь ласка, звертайтеся за тел.:

+380 44 2784481; +380 97 2329784.

e-mail: cdamlm@bigmir.net

 

Золтан АЛМАШІ, композитор, віолончеліст –

лауреат міжнародного конкурсу імені С. Прокоф’єва (м. Маріуполь, 1998 і 2000), лауреат премії ім. Л. Ревуцького (2003) та премії ім. Б. Лятошинського (2013), член НСКУ (від 2001), соліст-інструменталіст Національного ансамблю солістів «Київська камерата» (від 2000).

Народився у Львові. У 1999 р. закінчив Львівський вищий державний музичний інститут ім. М.В. Лисенка як віолончеліст і композитор (клас проф. Юрія Ланюка), а в 2002 р. – асистентуру Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського (клас композиції проф. Євгена Станковича). У 2008 р. учасник стипендіальної програми Gaude Polonia, в рамках якої стажувався у видатного польського композитора, проф. Александра Ласоня (м. Катовіце, Польща).

У творчому доробку близько 70 творів. Серед них: симфонії (для симфонічного та камерного оркестрів), Концерт для віолончелі з оркестром, твори для фортепіано та інші камерно-інструментальні твори.

У 2003 р. септет Золтана Алмаші «Продовжене життя» прозвучав на фестивалі Gaudeamus Music Week в Амстердамі у виконанні Московського ансамблю сучасної музики (МАСМ). У 2004 р. на замовлення Європейського культурного товариства композитор написав Сонату № 2 для віолончелі і фортепіано, прем’єрні виконання якої відбулися у Кракові й Амстердамі.

Швейцарським видавництвом Sordino опубліковано такі твори Золтана Алмаші: Concerto grosso № 2 для струнного оркестру (2000), Concerto grosso № 3 для гобою, віолончелі та камерного оркестру (2002), Концерт для кларнету і струнних (2004), септет «Продовжене життя» (2003), Mirasteilas для двох скрипок та струнних (2006).

У 2012 р. разом із Олексієм Шмураком заснував фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім», у 2013 р. – ансамбль сучасної музики «Гольфстрім». Засновник і художній керівник струнного квартету «Гольфстрім».

Серед виконавців творів Золтана Алмаші – НАС «Київська камерата», ансамбль «Рикошет», МАСМ, Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, оркестр Leopolis, Йожеф Ермінь, Анна Савицька, Ральф ван Раат, Лідія Футорська, Богдана Півненко, Кінан Азмех, Адріан Боднар та ін. Твори композитора виконуються в Швейцарії, Франції, Польщі, Голландії, Білорусі, Молдові.

 

Маріана СКРИПА, скрипка –

лауреат міжнародних конкурсів «Искусство ХХI века» (м. Ворзель, 2009), імені Д. Бортнянського (м. Київ, 2010), імені Є. Станковича (2013), лауреат премії ім. Л. Ревуцького (2015), асистент-стажист кафедри камерного ансамблю (клас проф. Т. Арсенічевої).

Народилася у селі Дяківці Глибоцького району Чернівецької області. У 2008 р. закінчила Чернівецьке музичне училище імені С. Воробкевича (клас викладача В. Паранюка), а у 2013 р. – НМАУ імені П.І. Чайковського (клас в.о. доцента Н. Сіваченко).

Брала участь у майстер-класах з камерного ансамблю під керівництвом Eggner Trio (м. Відень, Австрія, 2011); в оркестровій музичній академії під керівництвом диригента К. Пендерецького (м. Дортмунд, Німеччина, 2012); у фестивалі сучасної музики «Гольфстрім» (від 2013).

Багаторазово виступала як солістка з оркестрами Чернівецької та Чернігівської філармоній, Ансамблю Збройних Сил України, НАС «Київська камерата».

 

Олексій ШМУРАК, композитор, піаніст –

Народився у Ленінграді (Росія). У 2010 р. закінчив Національну музичну академію України ім. П.І. Чайковського. Вивчав композицію під керівництвом Світлани Острової, Алли Загайкевич і Юрія Іщенка; фортепіано під керівництвом Вікторії Дюбенко і Бориса Архімовича.

Переможець кількох композиторських конкурсів, серед яких «Крок вліво» (Санкт-Петербург, 2009) і «Convergence» (Швейцарія, 2011).

Брав участь у майстер-класах та лекціях композиторів Брайана Ферніхоу, Жоржа Апергіса, Герхарда Штеблера, Кароли Баукхольт, Володимира Тарнопольського, Івана Феделе, Енно Поппе, Ювель Шейкет, Лізи Лім, Сергія Невського, Симона Стеен-Андерсена; у численних фестивалях та проектах, серед яких «Гогольфест», «Київ Музик Фест», «Прем'єри сезону», Міжнародний форум «Музика молодих», «Жінки в музиці», «Nabokov days», «Мистецтво андеграунду і нонконформізму», «Український авангард» (проект Романа Кофмана), «Епоха модернізму», «Музика молодих європейських композиторів», «Giacinto Scelsi. In memoriam», «Intercommunication» (Київ), «Frank Opera Fest», «Porto Franko» (Івано-Франківськ), «Контрасти», «Jazz Bez» (Львів), «Music Marine Fest», «2дні2ночі» (Одеса), «Класик-модерн» (Хмельницький), Міжнародні літні курси Нової музики (Дармштадт), «Axes. The new music triduum» (Краків), «John Cage Musicircus» (Люблін), «Звукоізоляція!», «Звукоізоляція 2 : outside» (Донецьк), «Варшавська осінь», «Фестиваль української музики» (Варшава) тощо.

Один із засновників (2007), арт-менеджер і піаніст Ensemble Nostri Temporis. Автор ідей та координатор великої частини проектів ансамблю. Координатор і піаніст щорічних київських міжнародних майстер-класів нової музики «COURSE» (від 2012), Української бієнале нової музики (від 2013).

Музика Олексія Шмурака виконується в Британії, Франції, Німеччині, Нідерландах, Польщі, Словаччині, Росії, Білорусі, Україні, Грузії та Вірменії.

 

ПРОГРАМА КОНЦЕРТУ

 

 

 1. ЗОЛТАН АЛМАШІ

Дві прелюдії для фортепіано (1996)

 

 1. НЕВІДОМИЙ АВТОР

Канцона

(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

 

 1. ЗОЛТАН АЛМАШІ

«Недоспівана пісня барда»

для фортепіано (2010)

 

 1. НЕВІДОМИЙ АВТОР

Інвенція

(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

 

 1. ЗОЛТАН АЛМАШІ

«Ностальгія»

для віолончелі соло (2008)

 

 1. НЕВІДОМИЙ АВТОР

Інвенція № 2

(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

 

 1. ЗОЛТАН АЛМАШІ

Рондо-токката для фортепіано

(2000, світова прем'єра)

 

 1. НЕВІДОМИЙ АВТОР (XX ст.)

Дует для скрипки і віолончелі

 

 1. ЗОЛТАН АЛМАШІ

19 благородно-сентиментальних фрагментів

для фортепіано

(2015, українська прем'єра)

 

 

 

Літературно-музичний проект «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» було започатковано у квітні 2012 р. Автор ідеї та керівник проекту – директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова. Координатор програм – головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.

Мистецькі зустрічі супроводжувалися виставками унікальних архівних документів, раритетних видань та музейних предметів ЦДАМЛМ України («Баян в українській музиці», «Неофіційні обличчя класиків: шаржі та карикатури з фондів ЦДАМЛМ України»), тематичними оглядами («Особові фонди фольклористів у ЦДАМЛМ України», «Україна-Франція», «Україна-Австрія», «Лятошинський», «Рахліни», «До історії балетного мистецтва в Україні») та ін.

Cеред учасників проекту: майстер художнього слова Анатолій Паламаренко; композитори Леонід Грабовський, Олександр Щетинський, диригенти Роман Ревакович, Вікторія Жадько, баяніст Роман Юсипей, піаністи Олег Безбородько, Євген Громов, Євген Геплюк, Вікторія Ільченко, Олександр Москалець, Єлизавета Плужко, Ігор Савчук, дует Олександра Зайцева-Дмитро Таванець, скрипалька Катерина Суглобіна, музикознавець Ірина Тукова, етномузиколог Наталія Сербіна, співаки Роман Божко, Вікторія Заболоцька, Інна Галатенко, Оксана Казанцева-Кабка, Тамара Ходакова, Любов Хахаліна, Олена Шиналь, бард Олеся Найдюк, драматург Тетяна Киценко, скульптор Ігор Лисенко, Національний ансамбль солістів «Київська камерата» (художній керівник і диригент – Валерій Матюхін), «Luna Ensemble» (художній керівник – Максим Коломієць).

 

Міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім» створено у 2012 р.  композитором і віолончелістом Золтаном Алмаші (автор ідеї фестивалю) та композитором і піаністом Олексієм Шмураком. Цей фестивальний рух – відкритий простір для музикування у Києві. Від червня 2012 р. до квітня 2015 р. організаторами здійснено вісім «течій», тричі на рік (2013 та 2014).

Основним місцем проведення «Гольфстрім» є концертна зала Національної спілки композиторів України. Постійний партнер фестивалю – Будинок освіти та культури «Майстер Клас», де концерти відбуваються в рамках проекту «Класика по п'ятницях» (автор проекту – Тетяна Калініченко).

Серед учасників фестивалю: сопрано Тамара Ходакова, флейтисти Марія Кіях та Ігор Єрмак, гобоїст Максим Коломієць, кларнетист Олексій Бойко, скрипалі Маріана Скрипа, Ольга Аколішнова і Андрій Павлов, альтист Пол Беккет (Британія, гість фестивалю), контрабасист Назар Стець, піаніст Віталій Кияниця, а також колективи: НАС «Київська Камерата» (диригент та художній керівник – Валерій Матюхін), ансамблі нової музики «Рикошет» (художній керівник – Сергій Пілютіков), Ensemble Nostri Temporis (художній керівник – Богдан Сегін), ансамбль Sed Contra (художній керівник – Андрій Мерхель), Luna Еnsemble (художній керівник – Максим Коломієць), ансамбль «Гольфстрім» та однойменний струнний квартет (художній керівник – Золтан Алмаші).

Цього разу діапазон фестивалю – від музики епохи бароко до музики класиків сьогодення українських та зарубіжних авторів, а також твори молодих композиторів. «Гольфстрім ІХ» матиме вісім «хвиль»:

 • авторські проекти Золтана Алмаші («Вибрики ноосфери», 22 квітня), Олексія Шмурака («Ноктюрни», 7 травня);
 • сольний проект Любові Титаренко («Клавесин», 11 травня);
 • «дуель-дуети» (24 квітня – «Прощання з сонатами» від Золтана Алмаші-Діни Писаренко; 5 травня – «Контури» від Ореста Смовжа-Назарія Стеця);
 • проект «Чехія» (8 травня);
 • концерти-присвяти Борису Лятошинському (28 квітня – «Борис Лятошинський, його сучасники та послідовники», 12 травня – «Український квінтет»).
комментарии
Календарь
29/09

У ЦСМ «Білий Світ» пройде виставка-дослідження київської літографії за участі 17 митців. Організатори виставки представлять каталог київської літографії, випущений спеціально до цього проєкту. Ідея ...

29/09

“3D. Sculpture Vector” Виставка лауреатів Всеукраїнської трієнале скульптури 2020 29 вересня 2020 року запрошуємо на зустріч зі скульпторами-лауреатами цьогорічної Всеукраїнської трієнале ...

30/09

З 30 вересня по 9 жовтня в Spivakovska ART:EGO gallery буде проходити виставка «У потоці внутрішнього світла» художниці Каті Дудник. Катерина - Член Ізмаїльської Спілки Художників і молодіжного ...

ФОРМА ОБРАТНОЙ СВЯЗИ
Проверочный код *
Восстановить пароль
Для восстановления пароля введите адрес электронной почты, указанный Вами при регистрации. Вам будет отправлено письмо с дальнейшими рекомендациями.
Если у Вас возникли вопросы, свяжитесь с нами по телефону: 044-331-51-21
Авторизация
Регистрация
* Обязательно для регистрации на ресурсе
** Обязательно для выставления лотов
Пароль должен иметь длину не менее шести знаков; содержать комбинацию как минимум из трех указанных ниже знаков: прописные буквы, строчные буквы, цифры, знаки препинания; не должен содержать имени пользователя или экранного имени.
Проверочный код
правила ресурса *
условия аукциона **